Otazníky detektiva Štiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Otazníky detektiva Štiky je detektivní komiks, který vycházel v letech 1971–1986 v dětském časopisu Ohníček, obvykle na jeho poslední straně. Náměty psal Jiří Lapáček (1924–2000), manžel šéfredaktorky Ohníčku. Obrázky kreslil Jiří Kalousek a po jeho smrti vydávání komiksu skončilo. Za dobu vydávání vzniklo asi 380 příběhů.

Jako inspirace zřejmě sloužil seriál, který vycházel ve francouzském časopise Pif a v němž řešil kriminální případy detektiv Ludovic (Ludo, Ludvík). Některé Otazníky (například díly „krádež jablek v sadu“ nebo „předstíraná krádež trezoru“) se velmi nápadně podobají případům Ludvíka, a to nejen v zápletce, ale i v rozvržení obrázků.

Otazníky byly jednostránkový komiks o formátu asi A5 na šířku a měly od 4 do 6 políček. Jednalo se o samostatné díly bez souvislého příběhu a v každém díle šlo o vyřešení nějakého detektivního problému. V ročníku 1979/1980 tvůrci přešli od černobílé k barevné kresbě.

Postarší holohlavý detektiv Štika, nosící buřinku a tlusté brýle, většinou řešil krádeže, pojišťovací podvody, nedorozumění nebo vyvracel celkem nevinné lži svých známých, příbuzných a přátel. Vražda je v komiksu výjimečná (např. díly s pořadovým číslem 26 a 29). Během 16 let vydávání seriálu se některé případy, náměty a zápletky opakovaly, a to i vícekrát.

Občas vycházely (a to na titulní straně Ohníčku) i parodicky pojaté „prázdninové“ případy. Tak v 21. čísle 31. ročníku se Štika chystá jet na pionýrský tábor a v 22. čísle 33. ročníku řeší loupež v Novém Bydžově.

Výběr 111 případů z komiksu vyšel knižně v roce 2012. Výběr se řídil dostupnými originály a asi proto se řada případů i zde opakovala.[1][2][3][4][5] V roce 2013 vyšel i v norštině pod názvem Detektiv Dranges mysterier.[6][7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Recenze knihy Otazníky detektiva Štiky (Jiří Kalousek, Jiří Lapáček) - Klub knihomolů [online]. Dostupné online. 
  2. Čtenářský deník: Otazníky detektiva Štiky (Jiří Kalousek, Jiří Lapáček) [online]. Dostupné online. 
  3. Otazníky detektiva Štiky - ComicsDB [online]. Dostupné online. 
  4. ŠTEFKO, Vystavil Martin. #468: Otazníky detektiva Štiky - 60 % [online]. Dostupné online. 
  5. Otazníky detektiva Štiky vyvolají prožitek déjà vu • Vlčí Bouda [online]. 14 říjen 2015. Dostupné online. 
  6. Detektiv Štika skáče do norského rybníku - Komiksárium » vše o komiksu [online]. Dostupné online. 
  7. Detektiv Štika z pionýrského Ohníčku míří do Norska coby retro [online]. 7 září 2013. Dostupné online.