Nozdratí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxNozdratí
Stav taxonu: nepřirozený (parafyletický)
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída ryby (Osteichthyes)
Třída nozdratí (Sarcopterygii)
Romer, 1955
Sesterská skupina
paprskoploutví (Actinopterygii)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nozdratí nebo svaloploutví či násadcoploutví[1] (Sarcopterygii) je třída kostnatých ryb. Je-li chápána v tradičním parafyletickém významu, zahrnuje pouze dvě recentní podtřídy ryb s celkem 8 druhy. Jsou to lalokoploutví (Coelacanthimorphes) se dvěma recentními druhy a dvojdyšní (Dipnoi) se šesti druhy. Je-li chápána jako klad (holofyletický taxon), jako například v Nelsonově systému z roku 2006, zahrnuje navíc všechny čtyřnožce včetně člověka.

Tyto dvě skupiny mají určitá pokročilá přizpůsobení a vědci předpokládají, že právě z této skupiny došlo k vývoji obojživelníků.

Hlavní znaky[editovat | editovat zdroj]

Mezi charakteristické hlavní znaky těchto tzv. živých fosílií patří vyvinutí choanů (vnitřních nozder), které umožňují vdechování atmosférického vzduchu se zavřenou tlamou. A také rozvinuté plicní dýchání.[2]

Starobylé znaky[editovat | editovat zdroj]

Mezi starobylé znaky, které se u tohoto druhu ryb vyvíjely již před 410 miliony lety, zásadně patří zachování chordy dorsalis (struny hřbetní) a vyvinutí jednoduchého mozku.[3]

Systém[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MUSILOVÁ, Zuzana. Skrytá rozmanitost pod vodní hladinou: evoluce druhově nejbohatší skupiny obratlovců. Živa [online]. 18. srpen 2016. Roč. LXVI (CII), čís. 4, s. 175–178. Dostupné online. PDF [1]. ISSN 0044-4812. 
  2. http://www.maturita.cz/biologie/druhousti_zivocichove.htm
  3. http://wapedia.mobi/cs/Nozdrat%C3%AD

Zdroj[editovat | editovat zdroj]