Nebozez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dvouruční nebozez

Nebozez je ruční nástroj, dvouruční pravotočivý vrták do dřeva pro otvory od průměru 10 mm. Nebozízek je malý, jednoruční nebozez pro díry o průměru do 6 až 8 mm. Často se používá jako navrtávák pro předvrtání otvorů pro vruty.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Postavíme-li nebozez svisle, připomíná písmeno T. Dole je vlastní vrták, který pokračuje tyčí, nahoře ukončenou okem. Do něho je naklepnutá kulatá dřevěná vodorovná příčka – dvouruční vratidlo. Začátek vrtáku připomíná vrut do dřeva, má náběh o třech závitech. Náběh se do dřeva zavrtává a vtahuje řeznou část vrtáku hlouběji do díry. Tento náběh pokračuje řezným břitem, jehož průměr se stále zvětšuje. Samotný vrták je vlastně půlkruhový žlábek a připomíná půlku trubky, rozříznuté po délce na půl. Na obou koncích se zužuje. Prostřední rovná část žlábku má šířku rovnou průměru díry – kalibrovací část, která díru vyrovná. Řezný břit je na pravé venkovní straně žlábku a je skosen (zbroušen) směrem do žlábku. Zúžená část žlábku vrtáku mezi kalibrovací částí a náběhem je v ose zatepla stočena (ztordována) o 90° doleva. Tím je řezný břit skloněný a zabírá do dřeva postupně. Toto je nezbytné, jinak by odpor dřeva byl tak velký, že by se vrták ulomil. Zúžený přechod z kalibrovací části do tyče je nutný, aby bylo možno vytáhnout nebozez z díry.

Nebozezem se vrtá do dřeva alespoň 2x silnějšího než je jeho průměr (slabá deska by se rozštípla). Do měkkého dřeva vrtá dobře, do tvrdého velmi obtížně – musí se mazat mýdlem nebo olejem, jinak hrozí jeho ulomení.

Nebozízek[editovat | editovat zdroj]

Nebozízek

Pracovní část je podobná nebozezu, celý nástroj je ale vyroben z jednoho kusu silného drátu, který je na horním konci zkroucen do oka, jež nahrazuje vratidlo. I v malých rozměrech existují nebozízky s plastovou rukojetí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nebozez vykovávali kováři, od poloviny 19. století je vyráběn i průmyslově. Ve středověku se přiváděla voda do kašen dřevěným potrubím. To se vyrábělo z borovicových klád délky 3 až 4 metry, které se podélně provrtávaly dlouhým nebozezem. Více než 2000 let existoval nebozez jako jednoduchý a velmi rozšířený nástroj, nezbytný pro dřevozpracující řemeslníky. Dnes jej často nahrazují vrtáky do dřeva užívané s aku nebo elektrickou vrtačkou. S nástupem tesařských či „konstrukčních“ vrutů s drážkou Torx, nářeznou hranou a frézovacími drážkami užívání nebozezů a předvrtávání vůbec odpadá a to i ve tvrdých dřevech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný – svazek 18, str. 20 – heslo Nebozez

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]