Mezní produkt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Average and marginal product curves small.png

Mezní produkt (někdy též Mezní fyzický produkt) je změna celkové produkce při změně právě jednoho ze vstupů o jednu jednotku.[1] Klíčovým faktorem je změna právě jen jednoho ze vstupů. Ostatní vstupy musí zůstat stejné. Další popis vztahu vstupů do výroby a produkovaného výstupu řeší produkční funkce.

Mezní produkt se označuje zkratkou MP případně MPP. Označení vychází z anglického překladu Marginal product, případně Marginal Physical Product.

Základní závislosti[editovat | editovat zdroj]

Zvýšení jednoho ze vstupů do výroby znamená obvykle i zvýšení výstupu. Obvykle není růst produkce lineárně závislý na jednom ze vstupů. Každá následující změna stejného vstupu o jednotku vyvolává jinou změnu výstupu, tedy jiný mezní produkt. Neustálé zvyšování právě jen jednoho ze vstupů vede k poklesu mezního produktu. V některých případech dochází k zastavení přírůstku produkce, nebo dokonce i k jejímu snížení. [2] K tomu dochází když se jeden ze vstupů dostává do nepoměru s jinými vstupy. Zákonitosti ohledně mezního produktu popisuje i zákon klesajících výnosů.

Příklad dosažení nulového mezního produktu[editovat | editovat zdroj]

Příkladem pro přiblížení dosažení nulového MP je výroba dělníků na strojích, například soustruzích. Pokud budeme přidávat další stejné stroje, může docházet k přírůstku výroby. Počet strojů, které může obsloužit stejný počet pracovníků je ale limitován. To znamená, že při určitém počtu strojů se již výroba nezvýší a MP bude nula.

Příklad s poklesem produkce[editovat | editovat zdroj]

Ilustračním příkladem závislosti kdy zvyšováním vstupu může dojít k poklesu produkce je zvyšování množství hnojiva v rostlinné výrobě. Ve shodě s definicí zůstanou zachovány ostatní vstupy stejné. Tedy zkoumáme situaci, kdy bude stejný pozemek, stav půdy, počet pracovníků, osivo, atd.

Na počátku vede zvyšování objemu hnojiva k růstu produkce. Při opakování stejného zvýšení hnojení najdeme okamžik, kdy bude docházet již k menšímu zvýšení produkce a při určitém množství již ke zvýšení nedojde. Další zvyšování hnojiva povede dokonce k opačnému efektu a výsledná produkce se sníží.

Matematické vyjádření[editovat | editovat zdroj]

Symbol Význam
mezní produkt
změna produkce (výstupu)
změna vstupu (obvykle změna o jednu jednotku)

V případě že přírůstek produkce je nulový, je MP nula.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FRANK, Robert H. Mikroekonomie a chování. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1995. 
  2. REINERT, Erik S. Diminishing Returns and Economic Sustainability; The Dilemma of Resource-based Economies under a Free Trade Regime. [online]. Oslo: SUM – Centre for Development and the Environment, University of Oslo & Norsk Investorforum, Oslo, 1996 [cit. 2012-09-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-06. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BREWER, Anthony. The Making of the Classical Theory of Economic Growth. [s.l.]: Routledge, 2010. Dostupné online. ISBN 0415486203. (anglicky) 
  • FRANK, Robert H. Mikroekonomie a chování. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1995. 
  • BECK, Bernhard. Volkswirtschaft verstehen. [s.l.]: [s.n.], 2008. Dostupné online. 
  • MUKHERJEE, Sampat; MUKHERJEE, Mallinath; GHOSE, Amitava. Microeconomics. New Delhi: Prentice-Hall of India, 2003. ISBN 81-203-2318-1. (anglicky) 
  • ROTHBARD, Murray N. Classical Economics: An Austrian Perspective on the History of Economic Thought Volume II. Auburn, Alabama: Ludwig von Mises Institute, 1995. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-01. ISBN 0-945466-48-X. (anglicky) 
  • VARIAN, Hal R. Mikroekonomie: Moderní přístup. Praha: Victoria Publishing, 1995. ISBN 80-85865-25-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]