Mezinárodní den spolupráce jih-jih
Mezinárodní den spolupráce jih-jih je připomínkovým dnem OSN a připadá na 12. září.[1] Původně byl v roce 2003 vyhlášen Valným shromážděním OSN na 19. prosince, ale v roce 2011 byl posunut na 12. září, aby připomínal den, kdy byl v Buenos Aires přijat Akční plán pro propagaci a implementaci technické spolupráce mezi rozvojovými zeměmi.[2]
Příprava tohoto plánu začala již v roce 1978, kdy Valné shromáždění založilo Speciální skupinu pro spolupráci jih-jih, aby tuto spolupráci začala propagovat a koordinovat na globální úrovni. Ta si pro svou práci zřídila dvě regionální servisní centra za účelem sdružování zdrojů a vytvoření nabídky potřebných služeb, jedno v Asii a jedno v Africe. Valné shromáždění následně vyzvalo všechny organizace, zřízené pod hlavičkou OSN, a další instituce, aby takto koordinovanou spoluprací posílily své úsilí o formulaci a implementaci potřebných programů. Některé z konkrétních takto koordinovaných projektů se týkaly například iniciativ k prevenci následků tsunami.[3]
K trvalé podpoře tohoto programu byl zřízen Úřad OSN pro spolupráci jih-jih (UNOSSC). Příkladem práce úřadu je Fond rozvojového partnerství Indie a OSN, který je spravován UNOSSC, a který pracuje na podpoře projektů, které reagují na COVID-19 v zemích globálního Jihu, či program spolupráce Indie, Brazílie a Jihoafrické republiky, aktivní v boji s chudobou a hladem.
Mezinárodní den spolupráce jih-jih si klade za cíl šířit povědomí o celkovém rozvoji, kterého v poslední době dosáhly regiony a země Jihu, a zdůrazňovat úsilí OSN o technickou spolupráci mezi rozvojovými zeměmi.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ NATIONS, United. South-South Cooperation Day. United Nations [online]. [cit. 2021-09-10]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Pan Ki-mun: spolupráce Jih-Jih je nezbytnou součástí partnerských vztahů pro globálního rozvoj--china radio international. czech.cri.cn [online]. [cit. 2021-09-10]. Dostupné online.
- ↑ International Day for South-South Cooperation. www.timeanddate.com [online]. [cit. 2021-09-10]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Oficiální stránky (anglicky)
- Official website of the United Nations Office for South-South Cooperation (anglicky)