Mechanismus z Antikythéry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mechanismus z Antikythéry - největší zlomek. Národní archeologické muzeum, Atény
mechanismus přístroje

Mechanismus z Antikythéry (též se mluví o počítači z Antikythéry) je starověký technický artefakt – diferenciální ozubené soukolí. Byl objeven ve vraku římské lodi, která se potopila roku 67 př. n. l. blízko řeckého ostrova Antikythera. Mechanismus byl vyroben mezi roky 150 př. n. l. a 100 př. n. l.[zdroj?] Jeho přesný původ (kromě toho, že šlo o zařízení řecké) není znám, stejně tak důvod jeho přepravy římskou lodí. Někteří badatelé věří, že strojek byl součástí lupu, který směřoval spolu s jinou kořistí z Rhodu do Říma na oslavu pořádanou Juliem Caesarem.

Vrak římské lodi objevil na jaře roku 1900 sběrač mořských hub Elias Stadiatos v hloubce 42 m. Samotné soukolí objevil 17. května 1902 archeolog Spyridon Stais, který si povšiml, že v jednom kusu kamene, jejž potápěči vynesli na povrch spolu s několika sochami a dalšími hodnotnými předměty, je zaryto ozubené kolečko. Následné pátrání objevilo dalších asi 70 silně zkorodovaných úlomků ozubených koleček, číselníků, ručiček a dřevěno-měděné schránky popsané řeckými nápisy.[1]

Zařízení sestávalo z 37 ozubených koleček zasazených do částečně dřevěné a částečně bronzové bedýnky, která měla z jedné strany jeden a z druhé strany dva ciferníky. Bylo určeno k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce, umělo předpovídat zatmění těchto těles a dokonce napodobovat nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce kolem Země. Tento pohyb, známý jako první měsíční anomálie, objevil astronom Hipparchos z Rhodu, je proto možné, že byl přizván ke konstrukci zařízení. To užívalo také diferenciální převody, o nichž se dříve věřilo, že byly poprvé užity až v 16. století. Úroveň miniaturizace a složitosti jeho částí se vyrovná hodinám konstruovaným v 18. století.

U Antikythéry nalezený strojek s vysokou pravděpodobností nebyl v antice ojedinělý. Cicero se zmínil o „zařízení, které nedávno sestrojil náš přítel Poseidónios, které s každou otáčkou napodobuje tytéž pohyby Slunce, Měsíce a hvězd.“ Podobná zařízení jsou jmenována i v dalších starověkých pramenech. Trvající záhadou zůstává, kam se tato zařízení ztratila, neboť žádná civilizace na světě nevyrobila zařízení stejně složité po následujících tisíc let. Je možné, že bronz, z něhož byla podobná zařízení vyrobena, se znovu užíval na výrobu jiných předmětů, takže byly mechanismy jako ten z Kythéry dávno roztaveny a nedochovaly se tak na archeologických nalezištích. Antikythérský strojek se dochoval jen šťastnou náhodou, protože klesl na mořské dno.

Externí odkazy

Rekonstrukce vzhledu antikythérského počítače. Národní archeologické muzeum, Atény

(anglicky)

  1. HAUGHTON, Brian. Hidden History: Lost Civilizations, Secret Knowledge, and Ancient Mysteries: Easyread Super Large 18pt Edition. [s.l.]: ReadHowYouWant.com 334 s. Dostupné online. ISBN 9781442953505. (anglicky) Google-Books-ID: awF5hqJpErAC.