Mateřské znaménko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Mateřské znaménko (lat. naevus, počeštěně névus) je vrozená nezhoubná nepravidelnost na kůži, která se objevuje při narození nebo krátce po narození, obvykle v prvním měsíci. Může se vyskytovat kdekoli na kůži.[1]

Mateřská znaménka jsou způsobena prorůstáním krevních cév, melanocytů, hladké svaloviny, tuku, fibroblastů nebo keratinocytů. Dermatologové dělí mateřská znaménka na dva typy: pigmentová a cévní mateřská znaménka.

Mezi pigmentová mateřská znaménka, způsobená nadbytkem kožních pigmentových buněk, patří:

Cévní mateřská znaménka, nazývaná také červená mateřská znaménka, jsou způsobena zvýšeným množstvím krevních cév. Patří mezi ně:

Mateřská znaménka vznikají v důsledku lokalizované nerovnováhy ve faktorech řídících vývoj a migraci kožních buněk. Kromě toho je známo, že cévní mateřská znaménka nejsou dědičná.[2][3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "birthmark"[nedostupný zdroj]
  2. Birthmarks [online]. American Academy of Dermatology [cit. 2011-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-11-08. (anglicky) 
  3. Birthmarks [online]. Seattle Children's Hospital and Regional Medical Center [cit. 2008-08-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]