Lorax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lorax
Původní názevThe Lorax
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka86 min
Žánryfantasy film
filmový muzikál
filmová komedie
dystopický film
film inspirovaný knihou
Komická fantasy
PředlohaThe Lorax
ScénářDr. Seuss
RežieChris Renaud
Kyle Balda
Obsazení a filmový štáb
DabingEd Helms
Danny DeVito
Rob Riggle
Taylor Swiftová
Zac Efron
… více na Wikidatech
ProdukceChris Meledandri
HudbaJohn Powell
StřihClaire Dodgson
Výroba a distribuce
Premiéra19. února 2012 (USA)
23. března 2012 (Norsko)
19. července 2012 (Německo)
… více na Wikidatech
Produkční společnostiIllumination Entertainment
Universal Studios
DistribuceUIP Duna
Netflix
Rozpočet70 mil. $
Tržby348,8 mil. $[1]
Lorax na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lorax (v originále The Lorax) je počítačově animovaný film z roku 2012 od Illumination Entertainment režie Chrise Renauda. Byl inspirován stejnojmennou knihou od Dr. Seusse. V Česku byl poprvé uveden 8. března 2012.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dvanáctiletý chlapec Ted žije ve Vševsi (Thneedville), zazděném městě, kde neexistuje žádná příroda a místo ní jsou v něm plastové stromy a rostliny, ale přesto se zde lidem líbí, protože mají vše, o čem si mohou zdát. Ted je zamilovaný do čtrnáctileté dívky jménem Audrey, která by ráda viděla skutečný strom, a tak se Ted rozhodne, že ho pro ni získá. Jeho babička Norma mu poví o Jednorázovi (Once-ler), který ví, co se se stromy stalo, a řekne to tomu, kdo mu donese patnáct centů, hřebík a starého hlemýždě. Ted si všechny tyto věci obstará a poté na své motorce opustil Vševes, aby našel Jednoráze, a zjistil, že svět mimo město je pouze neúrodná a kontaminovaná pustina. Tedovi se podařilo po překonání mnohých pastí a překážek dostat se k domu, v němž Jednoráz v osamění žil, a ten poté, co zjistil, že Tedovi záleží na stromech, souhlasil s tím, že mu poví celý příběh o zániku stromů během několika návštěv. Když Ted opustí domov podruhé, potká Aloysiuse O'Harea, zlého a chamtivého starostu města malého vzrůstu, jehož společnost prodává městu se znečištěným ovzduším čistý vzduch v lahvích. Vysvětluje, že stromy vyrábí kyslík zadarmo, což ohrožuje jeho byznys, a důrazně žádá Teda, aby zůstal ve městě, ale ten pokračuje v návštěvách Jednoráze.

Jednoráz Tedovi vypráví o svém mládí, kdy opustil svůj domov a dorazil do lesa plného zvířat a barevných Truffulových stromů. Tím, že porazil jeden strom, vyvolal Loraxe, strážce lesa, který "hovoří za stromy", vysvětlil Jednorázovi, že se mu kácení stromů nelíbí a poručil mu, aby les opustil. To Jednoráz odmítl, takže se Lorax pokusil Jednoráze vyhnat z lesa tím, že v noci za pomocí ostatních zvířat odtáhl jeho postel na řeku. Postel se ale dostane k vodopádu a Lorax na poslední chvíli Jednorázovi zachrání život. Poté ho přesvědčil, aby už žádný strom nepokácel. Jednoráz mu to slíbil, ale později slib porušil, když začal z korun stromů vyrábět Všechnověc (Thneed), která se stala po několika neúspěšných Jednorázových pokusech o její propagaci velmi populární pro její všestrannou využitelnost. Jednorázova bezohledná rodina jej přesvědčila v tom, aby začal s masivním kácením stromů k masivní produkci Všechnověcí, což způsobilo enormní zisk, ale i extrémní odlesnění a znečištění ovzduší způsobené stavbou továren na výrobu Všechnověcí. Poté, co byl pokácen poslední Truffulový strom, byl Jednoráz zničen, jeho podnik zkrachoval, protože již neexistoval zdroj Truffulového listí, z něhož byla Všechnověc vyráběna, opustila jej rodina a stal se poustevníkem. Měl zlomené srdce a cítil nesnesitelné provinění nad tím, co všechno způsobil. Tehdy mladý Aloysius O'Hare začal se svým podnikáním s čerstvým vzduchem a stal se starostou nedávno založené vesnice Vševes, která se posléze stala velkoměstem. Když byl region již nadále neobyvatelný, poslal Lorax všechna zvířata na jiné místo k žití a sám odletěl k nebi a zmizel. Na kameni zanechal jedno slovo: "Dokud" (Unless).

Po vyprávění dal Jednoráz Tedovi v naději, že obnoví stromy a způsobí, že se ostatní budou o stromy zajímat, poslední semeno Truffulového stromu. Ted se vrátil do města, aby semeno zasadil v jeho centru, což se však díky svým špionážním technologiím po celém městě dozví Aloysius O'Hare a jeho bodyguardi. Když se Ted opět vrátí i se semenem domů, najde v něm O'Harea, který se od něj snaží semeno získat. Když mu ho Ted odmítne vydat, O'Hare i se svými bodyguardy vtrhne do Tedova pokoje a snaží se v něm semeno najít, při tom ho ale přistihne Tedova matka, která O'Harea vyžene z domu. Potom Ted s Audrey a babičkou Normou vyrazí na motorce do centra města, O'Hare je ale začne pronásledovat a dokonce i semeno na chvíli ztratí a spadne do jedné ze vzduchových lahví. Aloysius O'Hare ji získá a snaží se z ní semeno vytáhnout, v lahvi mu ale uvízne ruka, takže podá láhev jednomu ze svých bodyguardů, aby mu ji z ruky sundal. Toho využije Tedova babička, která za pomocí své hole láhev O'Hareovi vytrhne. Poté se Ted i se semenem dostal do centra města a snažil se zde zasadit semeno do země, jenže zjistil, že je umělá a neobsahuje žádnou hlínu, avšak jeho babička mu pomůže tím, že pomocí bagru urazí hlavu ze zlaté sochy O'Harea, která stojí v centru města. Hlava spadla na zem, rozbila kus umělé půdy a odhalila hlínu. Mezitím se shromáždil dav obyvatel města a dorazil O'Hare, který se snažil lid proti Tedovi poštvat a přesvědčit jej o tom, že stromy jsou špatné a špinavé, vábí mravence a včely a padá z nich listí. Audrey naopak říká, že stromy vyrábí zdarma vzduch pomocí fotosyntézy a proto má O'Hare tak negativní postoj vůči nim. O'Hare odpovídá, že si Audrey vymýšlí, a že všechno ve Všechnovsi je perfektní. Nato Ted s babičkou a Audrey vylezou do bagru a zbourají část městské stěny, čímž odhalí zničenou přírodu vnějšího světa. Tedovi se podaří přesvědčit lidi o tom, aby bylo semeno zasazeno a znovu se obnovila příroda. O'Hare se naposledy snaží získat lid na svou stranu a přesvědčit ho, aby nechal semeno shnít a rozmáčknout, což skončí tím, že se všichni lidé proti němu obrátí, jeho bodyguard mu na hlavu nasadí raketu, odpálí ji a O'Hare odlétá pryč z města. Lid jásá a Ted zasadí semeno Truffulového stromu, po čemž ho Audrey políbí na tvář. Jednoráz pomocí sekery odstraní prkna, která byla přibita k jeho oknu, dívá se na krajinu a říká "Děkuju, Tede." Čas ubíhá a země se znovu začne zotavovat a je zasazeno již mnoho jiných Truffulových stromu, zvířata se vracejí a starý Jednoráz se znovu usmíří s Loraxem, který sestoupil zpět z nebe na zem.

Film končí citátem z knihy Lorax od Dr. Seusse, podle které byl inspirován; "Dokud lidem nezačne na stromech záležet, nic se nezlepší."

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Postava Anglický

dabing

Český

dabing

Lorax Danny DeVito Tomáš Juřička
Jednoráz

(Once-ler)

Ed Helms Michal Holán
Ted Wiggins Zac Efron Petr Neskusil
Audrey Taylor Swift Dominika Hašková
Babička Norma Betty Whiteová Miriam Kantorková
Aloysius O'Hare Rob Riggle Otakar Brousek
Tedova matka Jenny Slate Vanda Konečná

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]