Přeskočit na obsah

Lipom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
lipom
Klasifikace
MKN-10D17
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Excidovaný lipom o rozměrech 8×6×3 cm

Lipom je benigní tumor vycházející z bílé tukové tkáně, který obvykle vzniká v podkožní tukové tkáni. Patří mezi běžné mezenchymální tumory. Vrchol incidence se nachází mezi čtyřicátým a šedesátým rokem,[1] častěji se vyskytují u mužů. Četnější výskyt lipomů je pozorován u obézních pacientů.

Klinicky se lipom manifestuje jako nebolestivé léze velikosti mezi 1 a 25 cm (většinou mají v průměru 1–3 centimetry,[2] ve vzácných případech mohou dorůst až 10–20 centimetrů). Zejména hlouběji uložené léze mohou snáze unikat delší dobu pozornosti a vyrůstat do větších rozměrů.

Zhruba v 5 až 15 % případů se lipomy vyskytují mnohočetně. Mohou být asociovány s některým syndromy, a to zejména s následujícími:

Jako zcela benigní tumor má lipom příznivé chování a prosté operativní vyříznutí (excize) je ve většině případů dostačující. Pokud lipom nepůsobí obtíže, není však nutné.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku je použit text článku Lipom ve WikiSkriptech českých a slovenských lékařských fakult zapojených v MEFANETu.

  1. SALAM, G.A. Lipoma Excision. Am Fam Physician. Březen 2002, roč. 65, čís. 5, s. 901–904. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-11. PMID 11898962. (anglicky)  Archivováno 11. 5. 2008 na Wayback Machine.
  2. Lipoma – Topic Overview [online]. WebMD [cit. 2013-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.