La Folia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Folia či la Folia (z portugalského folia znamenajícího zhruba bouřlivá radost) je staré evropské hudební téma a harmonicko-rytmicko-melodický model, který byl použit v nejméně 150 hudebních dílech od renesance až do 20. století. Pochází z Pyrenejského poloostrova, kde koncem středověku existoval stejnojmenný portugalské tanec a odkud se nejstarší skladby foliového charakteru dochovaly z konce 15. století (například původem lidová píseň Rodrigo Martinez ze španělské sbírky Cancionero de Palacio).

La Folia: obvykle šestnáctitaktové (2 x 8 taktů) téma v pomalém tříčtvrtečním rytmu a mollové tónině

Folia se v artificiální hudbě prosadila především jako základní téma cyklů variací. Nejstarší známý takový cyklus napsal počátkem 17. století italský skladatel Johann Hieronymus Kapsberger (19 variací na téma Folia pro chitarrone, 1604), nejslavnější foliové variace pocházejí od Arcangela Corelliho. Po skončení baroku se tématu přestala věnovat taková pozornost, přesto se od něj neupustilo zcela a v první polovině 20. století jej můžeme nalézat ve vážné hudbě opět častěji.

Komponenti skladeb obsahující téma La Folia: Jean-Baptiste Lully (Les Folies d'Espagne), Arcangelo Corelli, Antonio Vivaldi, Francesco Geminiani, Farinelli, Johann Sebastian Bach