LUN

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

LUN nebo také Logical Unit Number je identifikátor zařízení adresovaného prostřednictvím protokolu SCSI, resp. Fibre Channel nebo iSCSI. Ten může být použit u jakéhokoliv zařízení, které umožňuje čtení a zápis, nejznámější užití je však v oblasti disků nebo diskových polí.

Příklad užití[editovat | editovat zdroj]

Mějme diskové pole s několika SCSI porty. Každý port má přidělenu jednu cílovou adresu (jedná se tedy o SCSI target). Dále, toto diskové pole je nakonfigurováno pomocí RAID do několika oddělených diskových svazků. Aby tyto svazky mohly být viditelné pro klientská zařízení (např. souborové servery), SCSI target je konfigurován tak, aby poskytoval logické jednotky. Každý SCSI target může poskytovat více logických jednotek, tedy prezentovat více svazků. Každá logická jednotka tedy musí být jednoznačně identifikována, obdrží LUN[1].

Formát identifikátoru[editovat | editovat zdroj]

V protokolu SCSI je LUN definován jako 64-bitové číslo. Je rozděleno na 16-bitové segmenty, které označují víceúrovňové schema adresace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LUN s číslem 0 zpravidla představuje celou diskovou kapacitu disku, resp. diskového pole, proto se při konfiguraci diskových polí nedoporučuje používat toto označení pro některou logickou jednotku.