Kukačkové hodiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kukačkové hodiny (konec 19. století)
Dřevěné kukačkové hodiny, Schwarzwald, kolem 1770.
Kukačkové hodiny v obchodě ve Freiburgu

Kukačkové hodiny je druh jednoduchých kyvadlových hodin v dřevěné skříňce, která vypadá jako štít domku s ciferníkem a dvířky nahoře nad ním. Na začátku každé hodiny se tato malá dvířka otevřou, objeví se v nich dřevěný ptáček a z hodin se ozve zvuk, připomínající kukačku. Počet zakukání udává denní nebo noční hodinu (1 až 12), podobně jako u bicích hodin.

Mechanismus[editovat | editovat zdroj]

Kukačkové hodiny mají jednoduchý "švarcvaldský" stroj s hákovým krokem a běžným bicím zařízením. Místo úderu do gongu ale vystrčí ptáčka z dvířek a zvedne destičku dvojitého měchu, který při pohybu vzhůru a dolů vydá dva krátké tóny, vzdálené o tercii. Provedení bylo velmi jednoduché, vhodné pro domáckou výrobu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kukačkové hodiny se poprvé zmiňují v 17. století jako kuriozita (Athanasius Kircher, 1650), rozšířily se však až v období romantismu počátkem 19. století z německého Schwarzwaldu, kde se podomácku vyráběly dřevěné nástěnné hodiny. Původně měly i dřevěná kola, od poloviny 19. století se do nich montovala továrně vyrobená kovová. Vnější vzhled a výzdoba připomínala domek železničního hlídače, později dostaly vyřezávanou "mysliveckou" výzdobu. V současnosti se vyrábějí i z plastu, často s elektronickým strojem a bez kyvadla. Pokud mají mechanickou kukačku, je mechanismus prakticky beze změny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • S. Michal, Hodiny. Praha: SNTL 1980

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]