Krev (potravina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zvířecí krev se využívá jakožto vedlejší jateční produkt a může se použít nejen v podobě krvavých jelit, tmavé tlačenky či polévky prdelačky, ale také například k dobarvování uzenin za pomocí hemoglobinu. Dále se také může použít sušená krevní plazma, která se v obsahu výrobku zpravidla označuje jako „vepřová bílkovina“[1], drůbeží anebo hovězí. V praxi se užívá například u „šizených“ masných potravin, s nízkým podílem masa pro navýšení bílkovin,[2] například masové konzervy, paštiky, uzeniny aj. Ale nemusí tomu tak být vždy, protože krev jako taková má jednak svojí nutriční hodnotu, dále pak může zlepšovat i šťavnatost masového výrobku [1] . Sušená krevní plazma se také může použít u nemasných výrobků jakožto náhražka vaječného bílku v pekařském a cukrovarnickém průmyslu.[3] V neposlední řadě se krev či její složky může používat také ve farmaceutickém průmyslu. V případě užití krve samotné, či její složky musí být vždy uvedeno ve složení výrobku na etiketě popřípadě po vyžádání u prodejce.

Krve se získává bezprostředně po omráčení a usmrcení zvířete za pomocí dutých nožů za přísných hygienických postupů, tak aby nedocházelo ke kontaminaci mikroorganizmů. Aby nedocházelo ke srážení (koagulaci) krve, používá se jednak nepřetržité míchání, rychlé ochlazení a dále pak například kyselina citronová či citronan sodný.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Testovali jsme paštiky | CZ TEST - SVĚT POTRAVIN | podporováno Potravinářskou komorou České republiky. www.svet-potravin.cz [online]. [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. 
  2. Paštiky | A DOST! | TelevizeSeznam.cz. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  3. a b Bezpečnost potravin A-Z. www.bezpecnostpotravin.cz [online]. [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]