Přeskočit na obsah

Kopírování dat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kopírování dat je v informatice postup zdvojování datového souboru. Protože počítačový program je také soubor dat, ke kterému ale operační systém přistupuje specifickým způsobem, pod pojmem kopírování dat se rozumí i kopírování programů. Může být prováděno různými způsoby, v závislosti na zdrojovém a cílovém nosiči informací. Kopírování dat ze vzdáleného serveru je obvykle označováno jako stahování. Právo týkající se kopírování dat je upraveno autorským zákonem, který ke kopírování dat přistupuje stejně jako k vytváření rozmnoženiny jakéhokoliv jiného díla. Bez svolení autora nelze dle autorského zákona zhotovovat kopie počítačových programů.[1]

Obvykle bylo tolerováno kopírování děl pro osobní potřebu z nelegálních zdrojů, rozsudek Evropského soudního dvora ale zdůrazňuje, že „členské státy by měly zákonem zakázat možnost pořizování soukromých rozmnoženin z neoprávněného zdroje“[2] a že „vnitrostátní právní předpisy, které nečiní žádný rozdíl mezi soukromými rozmnoženinami pořízenými z oprávněných zdrojů a rozmnoženinami pořízenými z nedovolených zdrojů nelze nadále tolerovat“.[2] Ve Velké Británii byl až v roce 2014 autorský zákon novelizován tak, aby bylo možné pro vlastní potřebu vytvořit kopie děl z legálně zakoupených nosičů,[3] tedy do podoby, která je obdobná v České republice.

  1. Josef Aujezdský, Novelizovaný autorský zákon a „kopírování“ pro osobní potřebu
  2. a b VŠETEČKA, Roman; KUŽNÍK, Jan; RÁMIŠ, Vladan. Konec beztrestného stahování. Kopírovat půjde pouze z legálních zdrojů. Technet.cz [online]. 10. dubna 2014 18:15, aktualizováno 18:21. Dostupné online. 
  3. VŠETEČKA, Roman. Anglie dohání Česko. Uživatelé tam budou moci legálně zálohovat CD. Technet.cz [online]. 31. března 2014 18:18. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]