Kondicionér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kondicionér je přípravek pro zlepšení kvality vlasů. Používá se zpravidla po umytí vlasů šamponem.

Kondicionér sestává z prosíťované gelovité části[1] (kationické surfaktanty, mastné kyseliny a voda) pro pocit zvýšené vlhkosti a kombinace aktivních látek (silikony, mastné kyseliny a kationické surfaktanty) pro zvýšení pocitu sucha. Kationické surfaktanty jsou klíčové pro tvorbu lamelární gelové sítě v kondicionéru a taktéž působí jako lubrikant a složka upravující statické napětí, neboť jejich pozitivní náboj vyrovnává negativní náboj vlasů. Mastné kyseliny jsou užívány pro lubrikaci a zjemnění vlasového povrchu, krom tvorby gelové sítě.

Obecně lze kondicionéry rozdělit do dvou skupin:

  • Oplachové kondicionéry – po aplikaci na vlasy se počká, až se účinné hydratační, vyživující a regenerační látky vstřebají do vlasového vlákna a následně se kondicionér z vlasů řádně vymyje.
  • Bezoplachové kondicionéry – označovány také jako leave-in kondicionéry, zůstávají aplikovány ve vlasech do dalšího mytí vlasů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHEN, N. and BHUSHAN, B. Atomic force microscopy studies of conditioner thickness distribution and binding interactions on the hair surface. Journal of microscopy. 2006, čís. 221, s. 203–215. Vydavatel Blackwell Science.