Kočka na rozpálené plechové střeše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o divadelní hře. O její filmové adaptaci z roku 1958 pojednává článek Kočka na rozpálené plechové střeše (film).

Kočka na rozpálené plechové střeše (anglicky Cat on a Hot Tin Roof) je divadelní hra Tennesseeho Williamse z roku 1955. Hra byla oceněna Pulitzerovou cenou, šlo už o druhé dílo, za které Williams získal Pulitzerovu cenu, první oceněnou hrou byla Tramvaj do stanice Touha.

Psycholologické drama je komponováno podle pravidel aristotelské poetiky (jednota místa, času a děje), má tři jednání a odehrává se v sídle pana Pollitta, který je milionář a vlastní nejrozsáhlejší plantáže ve státě. Umírá na rakovinu a jeho rodina se sešla na jeho „oslavě“ 65. narozenin. Hra se zaměřuje hlavně na příběh jižanské ženy Maggie, která chce probudit k životu svého apatického manžela, Bricka, jenž propadl alkoholu, aby mohli dědit po umírajícím Polittovi.

Název hry se v ději hry několikrát opakuje, jako metafora aktuálního životního pocitu Maggie, a také hru zakončuje – „Co je vítězstvím pro kočku na rozpálené plechové střeše? – To kdybych věděla, asi aby tam vydržela co nejdéle ...“

Nástin děje[editovat | editovat zdroj]

První dějství[editovat | editovat zdroj]

Dominující jsou dialogy Bricka Pollitta a jeho ženy Margarety. Brick je bývalým úspěšným fotbalistou, posléze fotbalovým reportérem, momentálně je zdrcen a stal se z něj alkoholik. S Margaretou (Maggie) se seznámili na univerzitě. Brick tehdy byl slavným fotbalistou ale také pohledným mladým mužem a Maggie byla okouzlující chudá dívka.

Margareta se do Bricka zamilovala, on ale trávil mnoho času se Skipperem. Skipper měl k Brickovi homosexuální vztah, Brick k němu ale cítil pouze přátelství. Margareta Skippera prokoukla a donutila ho, aby se s ní vyspal. Potom Skipper telefonoval Brickovi, a pověděl mu, co se stalo, Brick uraženě zavěsil a Skipper spáchal sebevraždu. Od té doby to šlo s Brickem z kopce, trápilo ho, že nese vinu za kamarádovu smrt. Omrzela ho práce komentátora sportovních utkání, když věděl, že jako hráč už je moc starý.

K Margaretě cítil téměř nenávist, nechce s ní žít. Začal pít, aby zapomněl na smrt kamaráda, ale i na zbytečnost svého života.

Margareta stále Bricka miluje, omlouvá jeho pití. Nechce Bricka opustit, i když on ji k tomu činy i slovy nutí. Nechce ho opustit nejen proto, že ho miluje, ale také proto, že tchán (Politt) je velmi bohatý a její život je tak velmi pohodlný. Margareta zjistí, že tchán umírá na rakovinu, prezentovaná lékařská zpráva, podle níž má tchán jen špatné zažívání, je lží. Čeká tedy, až manžel bude dědit. Snaží se dostat Bricka z alkoholismu, aby mohl dědit, protože jinak by dědictví mohlo přejít ke staršímu bratrovi Gooperovi a jeho ženě Mae (mají spolu pět dětí, zatímco Brick s Maggie jsou bezdětní). Gooper je úspěšný advokát a jako prvorozený syn by měl na majetek právo.

Druhé dějství[editovat | editovat zdroj]

Politt za Brickem přichází se zprávou, že je zdravý, protože nepravdivé lékařské zprávě uvěřil. Vypráví Brickovi, že Goopera s manželkou a dětmi nemá v lásce a že celý život měl rád jen Bricka. Donutí Bricka, aby si přiznal, že pije kvůli vnitřní prázdnosti, tvrdí, že Brick si pocit viny jen nalhává. Brick má zlost, protože otec si myslí, že Brick Skippera miloval, nejen jako přítele. Ve vzteku na něj křikne, že skutečně umírá na rakovinu. Otce to naprosto zdrtí.

Třetí dějství[editovat | editovat zdroj]

Gooper s Mae sdělují matce, že otec umírá na rakovinu a že chtějí hospodařit na otcových plantážích. Matka manžela velmi miluje a nic takového nechce připustit. Ví, že Politt miluje Bricka a chce, aby po něm převzal starost o majetek. Margareta to ví také, a tak vyčkává na vhodnou příležitost, aby mohla říci, že je v očekávání (i když to není pravda). Zamkne Brickovi bar a vyhrožuje mu, že dostane svůj alkohol jen tehdy, když se s ní vyspí. Bricka překvapila její rozhodnost a podvoluje se ji.

Kočka na rozpálené plechové střeše je tak Maggie, chtěla zvítězit a nakonec také zvítězila

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]