Klus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pro zpěváka, viz Tomáš Klus.
Klus lehký
Klus pracovní
Klus prodloužený

Klus je společně s krokem a cvalem jedním ze základních chodů koně. Průměrná rychlost v klusu je 14–18 km/h, ale závodní klusáci v klusáckých dostizích urazí kilometr i za něco málo přes jednu minutu. Nohosled je následující: současně levá přední a pravá zadní – vznos - současně pravá přední a levá zadní noha - vznos. Jezdec může vysedat. Tyto dva typy se nazývají střední klus lehký a pracovní. Klus je dvoudobý chod[1].

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Klus

Klus lehký[editovat | editovat zdroj]

Jezdec koně tzv. "posbírá" na otěž a lehce pobídne přitlačením holení k sedlu, dosedá na vnější přední nohu. Vysedání by mělo být pružné a nenásilné. Častým chybováním je, že jezdec přepadává dopředu.

Klus pracovní[editovat | editovat zdroj]

Tento chod je pomalejší, nevysedáme. Udržujeme lehké přilnutí, sedem pružně vyrovnáváme pohyb koně - holení pobídneme jenom jednorazově, když kůň samovolně zpomalí. Měli bychom být uvolněnější v kyčlích, nedržet se kolenama, uvolnit stehna, trup je vzpříma.

Klus prodloužený[editovat | editovat zdroj]

Jezdí se zpravidla na dlouhých stěnách jízdárny nebo na diagonále v prodlouženém držení otěží a s lehkým přilnutím v mírně odlehčeném sedu. Pobízení holení nepřeháníme - nejde o zrychlení, ale o prodloužení chodu.Používá se zejména v drezůrních úlohách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EDWARDS, Elwyn Hartley. Velká kniha o koních. Bratislava : Gemini spol.s.r.o, 1992. ISBN 80-85265-36-2. Kapitola Chody, s. 18.