Kdo seje vítr (film, 1960)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kdo seje vítr
Inherit the wind trailer (3) Spencer Tracy.jpg
Základní informace
Původní názevInherit the Wind
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka123 min
Žánryfilmové drama
film o soudním procesu
ScénářNedrick Young
Harold Jacob Smith
RežieStanley Kramer
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSpencer Tracy
Fredric March
Gene Kelly
Dick York
Donna Anderson
… více na Wikidatech
ProdukceStanley Kramer
HudbaErnest Gold
KameraErnest Laszlo
StřihFrederic Knudtson
Výroba a distribuce
Premiéra1960
Produkční společnostUnited Artists
DistribuceUnited Artists
Netflix
OceněníSølvklumpen for beste utenlandske kinofilm (1960)
National Board of Review: Top Ten Films
Kdo seje vítr na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kdo seje vítr (anglicky Inherit the Wind) je americké filmové drama z roku 1960 od režiséra Stanleyho Kramera. Vychází ze stejnojmenné broadwayské divadelní hry z roku 1955, jejímiž autory byli Jerome Lawrence a Robert Edwin Lee. Scénář pro film adaptovali Nedrick Young a Harold Jacob Smith.

Hlavním hrdinou filmu, jehož děj je zasazen do 20. let 20. století, je učitel biologie Bertram Cates (Dick York) z jižanského městečka Hillsboro. Ten je jednoho dne přímo ve třídě zatčen, protože svým žákům vysvětloval principy darwinismu; tím přímo porušil státní zákon, jenž zakazoval vyučovat jiný pohled na stvoření, než ten z knihy Genesis. Žaloby se ujme elitní právník a několikanásobný prezidentský kandidát Matthew Harrison Brady (Fredric March), jenž je proto fanaticky uznáván v celém Hillsboro; na stranu obhajoby se postaví Bradyho dávný přítel Henry Drummond (Spencer Tracy) a cynický novinář Hornbeck (Gene Kelly), které do případu zapojí pokrokový list Baltimore Herald. Situaci navíc komplikuje fakt, že je Cates zasnouben s dcerou místního reverenda (Donna Andersonová).

Kdo seje vítr vychází ze skutečných událostí tzv. Opičího procesu z roku 1925; lokace, jména hlavních aktérů i historické skutečnosti jsou zde však pozměněny. Předlohou pro Bertrama Catese byl středoškolský pedagog John Thomas Scopes z Daytonu, jemuž byla po medializovaném procesu udělena mírná pokuta za porušení tzv. Butlerova zákona, jenž zakazoval výuku evoluce ve státě Tennessee. Z hlubšího pohledu však film nepřed­stavuje pouze střet náboženských fundamentalistů s evolucionisty, ale jde i o dobovou kritiku mccarthismu prostřednictvím historické analogie (v obou případech došlo ke zpochybňování hodnoty svobody slova a názorů).[1][2] Film se dočkal dalších třech přepracování, a sice v letech 1965, 1988 a 1999.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MCLEAN, Ralph. Cult Movie: Inherit The Wind still as relevant today as it was in McCarthy era. The Irish News [online]. 2018-07-20 [cit. 2022-09-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Inherit the Wind. ehistory.osu.edu [online]. [cit. 2022-09-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]