Karambol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
hra karambol

Karambol je kulečníková hra, která se hraje na malém (210 × 105 cm) nebo velkém (284 × 142 cm) kulečníkovém stole bez děr, s tágem a třemi koulemi.

koule na karambol
stůl pro karambol

Pravidla hry[editovat | editovat zdroj]

  1. Účelem hry je sehrát co nejvíce karambolů.
  2. Každý karambol má hodnotu 1 bodu.
  3. Strk je posun koule č. 1, tj. úvodní fáze karambolu.
  4. Karambol je standardní herní situace, při které koule č. 1 se dotkne koulí č. 2 a 3, všechny koule se zastavily a v průběhu akce se nestala žádná chyba.
  5. Koule, kterou zasáhne hráčova koule jako prvou se nazývá koulí č.2. Zbývající koule má č. 3. Koule č. 2 a č. 3 jsou také uváděny jako "cizí koule".

V karambolu se dále rozlišují jednotlivé disciplíny, např. volná hra, jednoband, trojband, kádr a umělecký kulečník.

Disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Volná hra

Ve volné hře může hráč sehrát v jednom sledu neomezený počet karambolů, a to až do výše limitu určujícím délku zápasu. Při hře může neomezeně využívat celé hrací plochy mimo zakázaných rohů.

Kádrové hry

Kádrové hry mají dva základní způsoby hry v zakázaných polích: Na jeden nebo dva karamboly uvnitř zakázaného pole.

Čáry rozdělují plochu na různě velké pole (kádry). Velikost těchto kádrů je určena druhem kádrové disciplíny a velikostí stolů. Číslo označující kádrovou disciplínu je totožné s délkou kádrového čtverce (čtyři čtverce v rozích hrací plochy) a udává se v cm. U paty všech kádrových čar při mantinelech jsou nakresleny kotvové čtverce, které zasahují do obou kádrových polí.

Jednoband

Při jednobandu se musí hráčova koule dotknout nejméně jednoho mantinelu před dokončením karambolu, tj. před zásahem koule č. 3. Přitom je lhostejné, je-li hráno způsobem koule č. 2 - mantinel(y) - koule č. 3, nebo mantinel(y) - koule č. 2 a 3, popřípadě mantinel(y) - koule č. 2 - další mantinel(y) - koule č. 3. Pro tuto soutěžní disciplínu se nevyznačují na hrací ploše žádné zakázané plochy.

Trojband

Při trojbandu se musí hráčova koule dotknout nejméně třikrát jednoho či více mantinelů před dokončením karambolu, tj. před zásahem koule č. 3. Přitom je lhostejno, je-li hráno způsobem koule č. 2 - mantinely - koule č. 3, nebo mantinely koule č. 2 a 3 nebo mantinely koule č. 2 - mantinely koule č. 3. rovněž pro tuto soutěžní disciplínu se nevyznačují na hrací ploše žádná zakázaná pole.

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Několika českým hráčům se podařilo uspět i na evropské scéně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]