Karambol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Karambol je kulečníková hra, která se hraje na malém (210 × 105 cm) nebo závodním (284 × 142 cm) kulečníkovém stole bez děr, s tágem a třemi nebo čtyřmi koulemi.

Pravidla hry pro karambol se třemi koulemi[editovat | editovat zdroj]

Hra karambol
  1. Cílem hry je sehrát co nejvíce karambolů.
  2. Každý karambol má hodnotu 1 bodu.
  3. Strk je posun koule č. 1, tj. úvodní fáze karambolu.
  4. Karambol je standardní herní situace, při které koule č. 1 se dotkne koulí č. 2 a 3, všechny koule se zastavily a v průběhu akce se nestala žádná chyba.
  5. Koule, kterou zasáhne hráčova koule jako prvou se nazývá koulí č.2. Zbývající koule má č. 3. Koule č. 2 a č. 3 jsou také uváděny jako "cizí koule".

V karambolu se dále rozlišují jednotlivé disciplíny, např. volná hra, kádr, jednoband, trojband, a umělecký kulečník.

Zakázané zony pro volnou hru

Disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Volná hra

Ve volné hře může hráč sehrát v jednom sledu neomezený počet karambolů, a to až do výše limitu určujícím délku zápasu. Při hře může neomezeně využívat celé hrací plochy mimo zakázaných rohů.

Kádrové hry

Kádrové hry mají dva základní způsoby hry v zakázaných polích: Na jeden nebo dva karamboly uvnitř zakázaného pole.

Čáry rozdělují plochu na různě velké pole (kádry). Velikost těchto kádrů je určena druhem kádrové disciplíny a velikostí stolů. Číslo označující kádrovou disciplínu je totožné s délkou kádrového čtverce (čtyři čtverce v rozích hrací plochy) a udává se v cm. U paty všech kádrových čar při mantinelech jsou nakresleny kotvové čtverce, které zasahují do obou kádrových polí.

Jednoband

Při jednobandu se musí hráčova koule dotknout nejméně jednoho mantinelu před dokončením karambolu, tj. před zásahem koule č. 3. Přitom je lhostejné, je-li hráno způsobem koule č. 2 - mantinel(y) - koule č. 3, nebo mantinel(y) - koule č. 2 a 3, popřípadě mantinel(y) - koule č. 2 - další mantinel(y) - koule č. 3. Pro tuto soutěžní disciplínu se nevyznačují na hrací ploše žádné zakázané plochy.

Trojband

Zakázané zony pro kádrové hry
koule na karambol

Při trojbandu se musí hráčova koule dotknout nejméně třikrát jednoho či více mantinelů před dokončením karambolu, tj. před zásahem koule č. 3. Přitom je lhostejno, je-li hráno způsobem koule č. 2 - mantinely - koule č. 3, nebo mantinely koule č. 2 a 3 nebo mantinely koule č. 2 - mantinely koule č. 3. rovněž pro tuto soutěžní disciplínu se nevyznačují na hrací ploše žádná zakázaná pole.

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Několika českým hráčům se podařilo uspět i na evropské scéně.

Pravidla hry pro karambol se čtyřmi koulemi[editovat | editovat zdroj]

Karambol se čtyřmi koulemi je více či méně česká specialita a zpravidla se hraje pouze na tzv. malém stole, tj. o rozměrech 210 cm * 105 cm, případně na stolech o ještě menším rozměru. Někdy bývá hra se čtyřmi koulemi nazývána též jako tzv. hospodský karambol. Hra se hraje se čtyřmi koulemi, z nichž hrací koule K1 je zpravidla červená a s touto koulí hrají vždy všichni hráči.

Koule, na které hráči hrají a snaží se je trefit, jsou rozdílných barev (tzv. "koule cizí"), přičemž pořadí trefení jednotlivých barev není pro hru podstatné. Podstatné je, je kolik cizích koulí hráč zasáhl svou (zpravidla červenou) koulí a zda byl před strkem nejprve trefen mantinel či nikoliv. Pokud je totiž před strkem trefen nejprve mantinel a teprve poté nějaké koule, bodové hodnocení se násobí dvěma.

Hráči si před hrou určí limit karambolů a hráč který bodového limitu dosáhne jako první, vyhrává hru. Pokud se hráči během hry nepodaří svou (červenou) koulí trefit korektním způsobem alespoň dvě libovolné cizí koule, pokračuje soupeř z dané pozice. Takto se hráči střídají, dokud jeden z nich nedosáhne předem domluveného limitu karambolů.

V karambolové hře se čtyřmi koulemi je povoleno hrát na celé ploše stolu a nikde zde nejsou žádné zakázané zóny.

Zejména v restauracích nižší cenové kategorie se lze setkat s jistými zvláštnostmi. Hráči je např. upíráno právo započítat si tzv. "kopané" karamboly, tedy body ze situace, kdy se hráčova koule K1 před dosažením karambolu nevyhne vícenásobnému dotyku s libovolnou "cizí" koulí (koulemi). Jindy bývá na závěr partie vyžadován závěrečný strk "koule - mantinel - koule" či přesné dosažení limitu; to znamená, že chybí-li hráči do konce např. 1 bod, nesmí závěrečným strkem zahrát bodů více (2, 10 či 20). Lze se setkat i se situacemi, kdy se hráči, který limit partie výše naznačeným způsobem "přehrál", snižuje dosažené skóre o body zahrané navíc. Příklad: Hráč v partii na 200 bodů dosáhl skóre 199. Posledním strkem však zasáhne všechny 3 cizí koule a dosáhne tak zisku 10 bodů namísto požadovaného 1 bodu. Nad limit partie mu tedy přebývá 9 bodů; pak jeho skóre podle této logiky klesá na 191 bodů a ke stolu jde soupeř. Zvlášť kruté "pravidlo" hovoří o tzv. "podepsání" náběhu; jde o to, že hráč, který na závěr svého náběhu netrefí ani jednu z cizích koulí (tj. se "nepodepíše"), ztrácí všechny body v tomto náběhu dosažené a nesmí si je připsat.

Všechna tato omezení jdou zcela proti původnímu smyslu kulečníkové hry. Je proto žádoucí se na pravidlech hry na 4 koule dohodnout předem a hru s nesmyslnými omezeními pečlivě uvážit.

Bodové hodnocení karambolů[editovat | editovat zdroj]

  1. hráč zasáhne červenou koulí dvě libovolné koule – 1 bod
  2. hráč zasáhne červenou koulí všechny tři koule – 10 bodů
  3. hráč zasáhne nejprve mantinel a poté dvě libovolné koule – 2 body
  4. hráč zasáhne nejprve mantinel a poté všechny tři koule – 20 bodů

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]