Přeskočit na obsah

Kancelářská sponka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o pomůcce pro spínání papírů. Další významy jsou uvedeny na stránce sponka.
Barevné kancelářské sponky
Plechová sponka na papíry

Kancelářská sponka (kancelářská svorka, dopisová spona) je drobná pomůcka praktické denní potřeby pro pružné spínání papírů. V kancelářské praxi se běžně používají různé typy sponek pro vzájemné spojování respektive spínání listů papíru, různých písemností, nejčastěji formátu A4, ale i jiných formátů.

Principy[editovat | editovat zdroj]

  • Může se jednat o pružné sponky, které se na svazek papíru navlékají, respektive nasazují. Jde o snadno rozebiratelné spojení.
  • V kancelářských sešívačkách se používají ale i sponky sešívací, což jsou vlastně dvojitě zahnuté ocelové drátky. U tohoto spojení se rozebírání již nepředpokládá, ačkoli je stále možné, ovšem v papírech pak zůstanou po sešití stopy: dvojice otvorů po drátcích a možná i přehyb rohu listů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za vynálezce kancelářské sponky je obecně pokládán Johan Vaaler, zaměstnanec patentového úřadu v Oslo, který nechal svůj nápad zaregistrovat v roce 1899.[1] Ve městě Sandvika dokonce existuje pomník kancelářské sponky jako norského objevu.[2] Ve skutečnosti si však tento princip spojování papírů patentoval v roce 1867 Američan Samuel B. Fay a anglická firma Gem vyráběla od sedmdesátých let 19. století sponky dnešního typu, které měly navíc proti Vaalerovým tu výhodu, že oba konce byly zahnuté stejným směrem, což usnadňovalo manipulaci a nehrozilo roztrhnutí papíru.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.minutasencyklopedii.cz [online]. [cit. 2014-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-11-15. 
  2. http://www.theweekbehind.com/2012/06/20/the-last-paperclip/
  3. http://www.officemuseum.com/paper_clips.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]