Kancelářská sponka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o pomůcce pro spínání papírů. Další významy jsou uvedeny na stránce sponka.
Barevné kancelářské sponky
Plechová sponka na papíry

Kancelářská sponka je drobná pomůcka praktické denní potřeby pro pružné spínání papírů. V kancelářské praxi se běžně používají různé typy sponek pro vzájemné spojování respektive spínání listů papíru, různých písemností, nejčastěji formátu A4, ale i jiných formátů.

Principy[editovat | editovat zdroj]

  • Může se jednat o pružné sponky, které se na svazek papíru navlékají, respektive nasazují. Jde o snadno rozebiratelné spojení.
  • V kancelářských sešívačkách se používají ale i sponky sešívací, což jsou vlastně dvojitě zahnuté ocelové drátky. U tohoto spojení se rozebírání již nepředpokládá, ačkoli je stále možné, ovšem v papírech pak zůstanou po sešití stopy: dvojice otvorů po drátcích a možná i přehyb rohu listů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za vynálezce kancelářské sponky je obecně pokládán Johan Vaaler, zaměstnanec patentového úřadu v Oslo, který nechal svůj nápad zaregistrovat v roce 1899.[1] Ve městě Sandvika dokonce existuje pomník kancelářské sponky jako norského objevu.[2] Ve skutečnosti si však tento princip spojování papírů patentoval v roce 1867 Američan Samuel B. Fay a anglická firma Gem vyráběla od sedmdesátých let 19. století sponky dnešního typu, které měly navíc proti Vaalerovým tu výhodu, že oba konce byly zahnuté stejným směrem, což usnadňovalo manipulaci a nehrozilo roztrhnutí papíru.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.minutasencyklopedii.cz [online]. [cit. 2014-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-11-15. 
  2. http://www.theweekbehind.com/2012/06/20/the-last-paperclip/
  3. http://www.officemuseum.com/paper_clips.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]