Kalabasa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jeden ze zdrojů kalabas, Lagenárie obecná

Kalabasa je nádoba sloužící ke konzumaci čaje Yerba maté. K jeho pití společně s kalabasou patří speciální kovová či dřevěná tyčinka nazývaná bombilla.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V zemi původu, tj. v Jižní Americe, konkrétně v okolí pohoří And, byla v dávných dobách využívána kalabasa jako nádoba na vodu, na jasanové a lipové esence. Podle zápisků Španělských objevitelů byly kalabasy důležitou součástí rituálů místních domorodců.

V Evropě se kalabasy začaly vyskytovat kolem 17. století, kdy se vyvážely i z Jižní Ameriky. Místo klasického materiálu se v Evropě používala keramika, později se zvyšující se poptávkou a oblibou, začal rozmach kalabas porcelánových a kovových. Změna módních trendů se projevila i v této oblasti, a tak se můžeme setkat s výrobky, které jsou zdobené např. drahými kovy, vyřezávané apod.

Země, které se specializovaly na výrobu kalabas, byly především Německo a Francie. Mezi dochovanými exempláři však můžeme najít i takové, které byly vyrobeny v Československu či Anglii.

Podoby kalabasy[editovat | editovat zdroj]

Není nezbytně nutné, aby každá kalabasa byla vyrobena z tykve. Historické podoby kalabas jsou aktuální i dnes, a tak máme k dispozici kalabasy např. ze dřeva či keramiky. Ty jsou vzhledem ke svému materiálu považovány za ty s dlouhou životností. Setkat se můžeme i s takovými, které jsou vyrobeny z dýní. Pro uživatele, kteří si potrpí na estetickou stránku, jsou k dispozici kalabasy zdobené kovem nebo z kovu přímo vyrobené.

Příprava kalabasy[editovat | editovat zdroj]

Po koupi kalabasy vyrobené z tykve je nutné[1] před prvním použitím provést proces tzv. „zajetí“ (někdy též také „zaškolení“[2]), při kterém ji připravíte k používání. Na internetu je možné nalézt různé návody, jeden z možných je například následující postup;

Potřebujete:

Postup:

  1. Do připravené tykve nasypte cca do tří čtvrtin čaj Maté, který zalijte až po okraj horkou vodou (70 – 80 °C). Ta se začne postupně do tykve vsakovat, proto ji po nějaké době dolijte. Takto připravenou tykev nechte nejméně 24 hodin odstát.
  2. Po uplynutí příslušné doby obsah nádoby vylijte, důkladně ji vypláchněte pod tekoucí vodou a vydlabejte přebytečnou dužinu. Nechte vyschnout a celý proces opakujte ještě jednou.
  3. Jakmile tykev vyschne, přejděte k další fázi; z cukru si připravte karamel, který zalijte horkou vodou a dobře promíchejte. Takto připravenou směs opět nalijte do tykve a nechte odstát dalších 24 hodin. Tento bod není nezbytný, tato úprava však může přispět k prodloužení životnosti kalabasy.
  4. Opět tekutinu vylijte, kalabasu propláchněte pod tekoucí vodou a vydlabejte případné zbytky dužiny.

Takto ošetřená kalabasa je připravená k užívání.

Nejčastější problémy[editovat | editovat zdroj]

  • Plíseň – nejčastěji vzniká důsledkem špatného vysychání kalabasy. Plísně se zbavíme tím, že kalabasu dezinfikujeme silným alkoholem. Nalijeme do ní alkohol o objemu cca 1 – 2 panáků, přikryjeme hrdlo, důkladně protřepeme a vypláchneme čistou vodou. V případě potřeby opakujeme. Po takovém zásahu je dobré opět provést „zajetí“ kalabasy (popis výše). Plísním jde předejít především tak, že co nejdřív po použití kalabasy odstraníme zbytek maté, propláchneme vodou a dáme na dobře větrané popř. slunečné místo, kde dojde k jejímu vyschnutí (nesušit na topení, mohlo by dojít k jejímu popraskání).
  • Prosakování – nejčastěji se projevuje ve spodní části kalabasy. Jedním z možných důvodů je přílišné vydlabání při její přípravě, proto bychom při ní měli být velmi obezřetní. Předejít prosakování lze např. opětovným „zajetím“ kalabasy nebo použitím včelího vosku, kterým impregnujeme stěny nádoby.

Kde ji koupit[editovat | editovat zdroj]

Případný zájemce má v zásadě dvě možností, jak a kde si kalabasu pořídit:

  • Internet – existuje velká řada internetových obchodů specializovaných na čajový sortiment a příslušenství. Nevýhodou je, že nemáte možnost výrobek si „osahat“, vyzkoušet a zkontrolovat případné vady.
  • Kamenné obchody a čajovny – ideální místo k pořízení kalabasy. Při jejím nákupu můžete požádat prodejce o její odzkoušení (zalití horkou vodou a kontrola toho, jestli neprotéká). Měl by vám vyhovět. Pokud by se vyskytl nějaký problém, případná reklamace je mnohem snadnější. Ceny začínají okolo 200kč za tykvové kalabasy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.oriental.cz/clanek/3448/Priprava-kalabasy-%E2%80%93-tykve-na-mate-k-pouziti.htm
  2. http://www.vegetalismus.cz/pece-o-kalabasu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]