John William Twycross

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John William Twycross
John William Twycross, piktorialistický fotograf
Narození 1871
Úmrtí 1936 (ve věku 64–65 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pouliční scéna v Melbourne, pracovní den v roce 1921 ukazuje koňský povoz na počátku automobilismu
JWT často fotografoval svého syna, který jej již v raném věku doprovázel na fotografických expedicích

John William Twycross (1871-1936) byl australský piktorialistický fotograf. Hlavní část díla vytvořil v letech 1918 - 1932. Fotograficky dokumentoval venkovské scény, mořské scenérie, pracovní život a architekturu poblíž přístavu Phillip Bay a města Melbourne.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1871 v australském Melbourne. V roce 1881 se stal jedním z prvních studentů školy Caulfield Grammar School.

Doma vyrůstal obklopen rozsáhlou sbírku dekorativního umění a obrazů. Jeho otec byl sběratelem umění, který velkou část své sbírky prezentoval na mezinárodní výstavě v Melbourne v roce 1880.[1]

Větrný den; jachty mířící do Morningtonu, 1920

Uměnovědná studia[editovat | editovat zdroj]

Následně John začal studovat umění, jeho ambicí bylo malovat ve Florencii. Tento plán však zkrachoval po neštěstí z roku 1889. Musel předčasně opustit školu a pracovat až do důchodu v bance v Novém Jižním Walesu.

Nicméně později v malování pokračoval, nechával se často inspirovaat při svých cestách kolesovým parníkem v Port Phillip Bay během návštěv své matky. Poté co jeho rodiče zemřeli, i nadále k poloostrovu cestoval a kde pak také maloval.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1918 zakoupil deskový fotoaparát Thornton-Pickard Westminster a začal dokumentovat svůj život i dění v Melbourne a na poloostrově Mornington. Během své kariéry bankéře se sídlem ve městě Melbourne věnoval své víkendy fotografii, často v doprovodu svého syna. Také fotografoval každodenní život v ulicích Melbourne a snažil se zachytit energii mladého a rostoucího města.

Byl fotograf - samouk a zvětšovat pozitivní fotografie se naučil studováním prvních fotografických časopisů, které byly dovezeny z Anglie. Sám nikdy svá díla nevystavoval.

Galerie Burrell Twycross[editovat | editovat zdroj]

V McCrae Homestead (National Trust Property) se nachází stálá expozice "Visions of Port Phillip", která prezentuje jeho díla.[2] Jeho fotografie byly poprvé ukázány veřejnosti na výstavě National Trust of Australia na Tasma Terrace v roce 2005.[3]

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. John Twycross and the 1880 Melbourne International Exhibition with Charlotte Smith and Phillip Adams [1]
  2. McCrae Homestead and Galleries [2]
  3. My Family: A Pictorialist’s View - J. W. Twycross, Tasma Gallery, 4 Parliament Place, East Melbourne. 1 August – 14 October

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]