Jindřich Krejča

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Akademický malíř Jindřich Krejča (4. dubna 1920, Žlebské Chvalovice29. května 1991) byl významným vědeckým ilustrátorem zaměřujícím se převážně na floru.

Život

Na uměleckou dráhu se připravoval na grafické škole v Praze a na akademii umění v Mnichově. Po ukončení studií působil krátce jako pedagog oboru užitého umění v Praze, potom si zvolil dráhu svobodného umělce. Od roku 1949 byl členem Svazu slovenských výtvarných umělců a jako jeho reprezentant pracoval v několika výtvarných komisích (např. ve vydavatelství Príroda byl dlouholetým předsedou výtvarné komise).

Věnoval se především knižním ilustracím; už v padesátých letech se začal specializovat na kreslení rostlin a živočichů. Dlouhodobě spolupracoval s kolektivem Katedry botaniky a Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK v Bratislavě. Plodem tohoto symbiotického vztahu bylo několik na knižním trhu vyhledávaných obrazových publikací a atlasů, které vyšly v několika reedicích v různých nakladatelstvích (např. Avicenum, Artia, Obzor, Príroda, Slovart aj.) Mezi jeho významná a pozoruhodná díla patří Obrazová květena Slovenska, Fauna Slovenska, Klinická toxikologie. Známé jsou i atlasy, které vyšli v několika jazykových mutacích: Letničky (Krejča, Klíma), Skalničky (Krejča, Jakobová), ale i Z naší přírody – rostliny (Krejča, Šamšák a kol.) a Z naší přírody – živočichové (Krejča, Korbel a kol.). Z vydaných obrazových atlasů léčivých a jedovatých rostlin ilustroval Atlas léčivých rostlin (Machů, Krejča), Naše rostliny v lékařství (Korbelář, Endris, Krejča), Malý atlas léčivých rostlin (Turzová, Krejča) a Atlas léčivých rostlin a lesních plodin (Kresánek, Krejča). Také mnohé knihy oblíbené v zahraničí obsahují Krejčovy ilustrace (Lexikon der Heilpflazen, Lexikon der Küchen- und Gewürtzkraüter, Kitchen Herbs and Spices). K posledním pracím patří dvojdílná publikace Blumen unserer Heimat, Bäume und Sträucher unserer Heimat.

Jako renomovaný autor botanických ilustrací se uplatnil i ve světové encyklopedii výtvarníků botanické literatury Botanical Art and Illustration (Hunt Institute Carnegie Mellon University Pittsbourgh) a byl i nositelem několika medailí a vyznamenání (několikrát bylo jeho dílo oceněno v soutěži o nejkrásnější knihy roku).

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jindřich Krejča

Externí odkazy