Přeskočit na obsah

Jaderná triáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sovětská mezikontinentální balistická střela Dněpr

Jaderná triáda je označení třísložkové jaderné výzbroje, umožňující první či odvetný úder vůči protivníkovi. Složky jaderné triády jsou určeny způsobem dopravení jaderné zbraně na místo určení a jsou jimi:

Účel jaderné triády[editovat | editovat zdroj]

Jaderná triáda podstatným způsobem snižuje riziko zničení jaderné výzbroje státu prvním úderem nepřítele a zajišťuje možnost jaderného protiúderu. Tím zvyšuje schopnost jaderného odstrašení takto vyzbrojeného státu.

Země disponující jadernou triádou[editovat | editovat zdroj]

V současné době disponují plnou jadernou triádou pouze jaderné velmoci Spojené státy a Rusko. Čínská lidová republika má pouze omezený počet mezikontinentálních jaderných střel a balistických jaderných střel odpalovaných z ponorek, z nichž většina má navíc omezený dolet. Na rozdíl od Ruska a USA ale Čína není subjektem bilaterálního jaderného odzbrojování. Indie dokončila schopnost jaderné triády v srpnu 2017.[1] Izrael, který nepotvrzuje ani nevyvrací, zdali má jaderné zbraně, je země, o které se předpokládá, že jadernou triádou disponuje přinejmenším počínaje první dekádou 21. století.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://economictimes.indiatimes.com/articleshow/54911545.cms
  2. Archivovaná kopie. www.au.af.mil [online]. [cit. 2017-09-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-04-21. 

Související články[editovat | editovat zdroj]