Internetový katalog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Internetový katalog je na Internetu seznam odkazů na webové stránky, které jsou setříděny do stromu kategorií a podkategorií. Internetové stránky do katalogu navrhují převážně jejich majitelé a editoři katalogu tyto návrhy kontrolují a zveřejňují, to umožňuje přesné zařazení odkazů do jednotlivých kategorií katalogu a může být snadno rozlišen jejich skutečný význam. Katalog může poskytnout kvalitní výsledky hledání, protože ho lze snadno omezit na logické skupiny - kategorie. Internetový katalog není Internetový vyhledávač, jehož činnost je z větší části automatizována, vyhledávač zobrazuje odkazy na základě vyhledávaní klíčových slov v textu odkazovaných stránek. Údržba katalogu je naproti tomu náročnější na lidské zdroje.

Kvalita katalogu je přímo úměrná počtu odkazů, kvalitě odkazů a také kvalitě třídění a počtu kategorií. Přidat stránku do katalogu je možné většinou zdarma. Existují však také specializované katalogy (např. oborové), které jsou placené, a nebo katalogy požadující zpětný odkaz z vaší stránky.

S rozvojem Internetu a rostoucím počtem internetových stránek v posledních letech vzniká i větší množství internetových katalogů. Kvalita těchto nových rychle vznikajících katalogů je však sporná. Což vede až k diskuzi přínosu internetových katalogů. Kvalitní katalogy však mají přínos pro uživatele Internetu (velký počet odkazů na jednom místě), ale také pro tvůrce webových stránek, kteří tak mohou velmi snadno získat zpětné odkazy (důležité pro SEO).

Nejznámější světové katalogy[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější české katalogy[editovat | editovat zdroj]