Přeskočit na obsah

Internetový katalog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Internetový katalog je internetový portál představující katalogy firem a katalogy odkazů na webové stránky, které jsou setříděny do stromu kategorií a podkategorií a zpravidla umožňují i fulltextové vyhledávání. Rozšířenější jsou katalogy firem, které mohou být i různě specializovány, např. oborově či regionálně. Přidávat obsah většinou zdarma může kdokoli, běžné je i registrování mediální agenturou, kdy editoři katalogu tyto návrhy revidují a zveřejňují (údržba je tak náročnější na lidské zdroje). Některé katalogy jsou placené nebo výjimečně požadují zveřejnění na odkazované stránce. Katalog může poskytnout kvalitní výsledky hledání právě díky svému unikátnímu obsahu a je tedy webovým vyhledávačem, avšak s tím rozdílem, že namísto organických výsledků (obsahu získávaného robotem bez registrace) zobrazuje zejména registrované výsledky. Existující však katalogy obsahující vlastní i organické výsledky.

Kvalita katalogu je definována počtem zveřejněných firem či odkazů a rozsahem i aktuálností informací o těchto včetně správnosti třídění do kategorií. Kvalitní katalogy mají přínos nejen pro uživatele Internetu (ověřený obsah), ale také pro tvůrce webových stránek, kteří tak získávají potřebné off-page faktory (důležité pro SEO).

České katalogy[editovat | editovat zdroj]

Zaniklé světové katalogy[editovat | editovat zdroj]

  • Open directory project (dmoz.org)
  • Yahoo! Directory[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nejlepší aktuální katalog českých firem je zdarma – jednat. [online]. 2024-01-25 [cit. 2024-02-24]. Dostupné online. 
  2. Internetové katalogy firem. Aktuálně.cz [online]. 2011-02-14 [cit. 2024-03-09]. Dostupné online. 
  3. Yahoo! Directory. web.archive.org [online]. 2014-12-20 [cit. 2021-09-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-12-20.