Hysterosalpingografie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
„Normální hysterosalpingogram“. Tenký katetr v dolní části snímku je zaveden pochvou a přes kanál děložního krčku do dutiny dělohy. Kontrastní látka se na snímku zobrazuje černou barvou (malý trojúhelník ve středu je dutina dělohy, vinuté útvary po stranách jsou kontrastní látkou naplněné vejcovody)

Hysterosalpingografie je radiologická diagnostická metoda pro vyšetření ženských vnitřních pohlavních orgánů – dělohy a vejcovodů. Kontrastní látka se dostává do dělohy, což umožňuje její nasnímkování. Provádí se 5. až 10. den po menstruaci, večer a ráno klyzma, pacientka se vymočí a je lačná, do pochvy se zavede kanyla do čípku a pouští se kontrastní látka, která se dostane do dělohy a vejcovodů a žena se osnímkuje (sleduje se průchod a rysy orgánů).

Hlavní indikací je zjištění průchodnosti vejcovodů u žen, které mají problémy s plodností. Původně se metoda využívala k diagnostice vrozených chyb dělohy, ale v této indikaci ji už prakticky úplně nahradilo vyšetření magnetickou rezonancí. Vzhledem k poměrně vysoké radiační zátěži se hledají cesty, jak vyšetřit průchodnost vejcovodů i jinými způsoby, například speciální kontrastní látkou viditelnou při sonografickém vyšetření.

Kontraindikace: těhotenství, krvácení, záněty.