Písmová osnova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Horní dotah)
Další významy jsou uvedeny na stránce Osnova.

Písmovou osnovu tvoří pomyslná soustava vodorovných linií, odborně zvaných dotažnic. Tyto dotažnice jsou důležité při tvorbě písma. Určují totiž výškové proporce kresby písma a umístění akcentů.

Základní pojmy písmové osnovy[editovat | editovat zdroj]

Písmová osnova

Základní dotažnice[editovat | editovat zdroj]

Základní dotažnice (účaří písma) je linka, na kterou jsou „posazena“ jednotlivá písmena, a jsou tak seřazena do řádku.

Střední dotažnice[editovat | editovat zdroj]

Střední dotažnicí je určena výška minusek (malých písmen) od účaří. Tato velikost se nazývá střední výška písma.

Horní dotažnice[editovat | editovat zdroj]

Horní dotažnice je linka určující „strop“ písmenek b, d, f, h, k, l, t. Svislé tahy těchto písmen se podle toho nazývají horní dotahy.

Verzálková dotažnice[editovat | editovat zdroj]

Verzálková dotažnice definuje výšku verzálek (velkých písmen). U mnohých písem je shodná s horní dotažnicí, avšak nejsou výjimkou písma s verzálkami nižšími než horní dotahy minusek. To je z důvodu, aby se diakritická znamínka vešla do kuželky a nevystupovala tolik z kresby řádků.

Dolní dotažnice[editovat | editovat zdroj]

Spodní hranici svislých tahů minusek g, j, p, q, y nám určuje tzv. dolní dotažnice. Tyto svislé tahy písem se nazývají dolní dotahy.

Přetahy[editovat | editovat zdroj]

Zaoblená písmena (o, p, c, b, d, atd.) mírně překračují své dotažnice, a to jak ve verzálkách, tak v minuskách. Tento jev se nazývá přetah a používá se proto, aby se tato písmena nejevila opticky menší.

Akcentová dotažnice[editovat | editovat zdroj]

Akcentová dotažnice je nejvýše položenou linií písmové osnovy. Tato dotažnice určuje umístění verzálkových akcentů. Minuskové akcenty mají svou vlastní akcentovou dotažnici. Ta se většinou kryje s horní dotažnicí.

Indexová účaří[editovat | editovat zdroj]

Indexovým účařím se řídí indexy. Pro horní index je to horní indexové účaří, pro dolní index je to dolní indexové účaří.

Význam písmové osnovy[editovat | editovat zdroj]

Srovnání čitelnosti dvou písem s různou písmovou osnovou

Rozvržení písmové osnovy vtiskuje písmu svůj osobitý charakter. Proto je u každého písma tato osnova jiná. Vzájemný poměr střední výšky k délce horních a dolních dotahů ovlivňuje čitelnost písma, jeho celkové zabarvení a kresebnou vyrovnanost. Větší střední výška písma a menší horní a dolní dotahy zaručují vyšší čitelnost i v malých velikostech, protože se v tisku jeho tahy neslévají.

Na obrázku si můžete porovnat čitelnost dvou různých písem vysázených ve stejné velikosti. Rozdíl čitelnosti je zřejmý zejména při malých velikostech písma.

Související články[editovat | editovat zdroj]