Přeskočit na obsah

Hearstův hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hearstův hrad
Hearst Castle
Venkovní bazén na hearstově hradu
Venkovní bazén na hearstově hradu
Účel stavby

bydlení

Základní informace
SlohSpanish Colonial Revival architecture a Mediterranean Revival architecture
ArchitektJulia Morgan
Výstavba1919
Materiályželezobeton, beton, cihly
StavebníkWilliam Randolph Hearst
Současný majitelstát Kalifornie
Pojmenováno poWilliam Randolph Hearst
Poloha
AdresaSan Luis Obispo County, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky72000253
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hearstův hrad (anglicky Hearst Castle) je velkolepé moderní a luxusní sídlo na centrálním kalifornském pobřeží a národní historická památka. Byl navržen architektkou Julií Morgan pro průmyslového a obchodního magnáta Williama Randolpha Hearsta. V roce 1957 věnovala Hearst Corporation tento majetek státu Kalifornie. Od té doby je udržován jako státní historická památka, která je přístupná pro návštěvníky. Přes velkou vzdálenost od městských oblastí navštíví tuto turistickou atrakci přibližně milion návštěvníků ročně.

Hrad leží na kopci, ale toto umístění má spíše symbolickou a reprezentativní funkci, než funkci obrannou, jako tomu bývalo u ranějších staveb. Je postavený ze železobetonu, betonu a cihel (kámen má spíše dekorativní a reprezentativní, příp. symbolickou funkci).

Také sloh a celkový výraz připomínající katedrálu má spíše symbolický než funkční význam.

Sídlo rozkládající se na ploše 51 hektarů, má dohromady 165 místností. Samotný dům má plochu 5640 a je vysoký 42 m. Pouze obytný dům má 130 místností. Venku je postavený bazén o ploše 155 m². Bazén je také uvnitř, vydlážděný modrými i zlatými dlaždicemi.

Tato rezidence sloužila jako obydlí a zároveň jako zábavní park pro přátele. Třetí funkcí hradu je řídící a správní funkce majitelových majetků – novin, časopisů a filmového ateliéru. Tento majitel a magnát byl zároveň osvíceným investorem, který rozuměl architektuře a umění.

Tento palác byl budován v krásné divoké přírodě, kde na začátku výstavby vedla jen polní cesta. Materiál byl převážen nákladní lodí, bylo vybudováno speciální přístaviště a skladiště. Terén je hornatý, a tak na vytažení materiálu musely být vybudovány speciální dráhy na řetězech. Problémem byla také seismická aktivita země. Proto byla stavba vybudována ze železobetonu. Pro dělníky byly speciálně postaveny chaty. Terén, na kterém stál dům, byl upraven. Byla zarovnána hora pro postavení a vybudování zahrad, teras, tenisových areálů a jezdecké dráhy. Dalším problémem výstavby byly samotné rozmary investora a majitele. Přišel, podíval se, vyzkoušel si a zase změnil celý projekt; hotové zdi, stropy nebo vybavení byly odstraněny. Také proto se výstavba protáhla na tolik let, ale v roce 1927 se v ní již dalo konečně bydlet. To už zde byly vybudovány také kuriozity jako lázně, ZOO, 61 koupelen, 38 ložnic, 41 krbů a kino.

Hearstův hrad z pohledu z jihozápadu
Hearstův hrad z pohledu z jihozápadu

Tento palác ovšem nebyl vlastně nikdy dokončen. Zadlužený milionář Hearst byl nucený zredukovat výdaje na svůj výstřední a nákladný životní styl. V roce 1947 bylo připojené čtvrté podlaží. V roce 1951 Hearst zemřel. Jedno křídlo budovy zůstalo nedokončené.

Zůstal tu po něm novodobý palác, postavený ve slohu inspirovaném historií, na první pohled s výrazem renesanční katedrály, na nádvoří antické kolonády a sochy a zároveň luxusní moderně zařízené interiéry, ovšem s elegantním starožitným výrazem.

Dnes je dům majetkem státu Kalifornie, je součástí národního parku a je velkolepou turistickou atrakcí.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • PARKYN, Neil. Sedmdesát divů světové architektury a stavitelství. Překlad Jana Solperová. [s.l.]: Slovart, 2003. 304 s. ISBN 80-7209-462-9. S. 76–123. 
  • KOCH, Wilfried. Evropská architektura, Encyklopedie evropské architektury od antiky po současnost. 1. vyd. Praha: Ikar, 1998. 551 s. ISBN 80-7202-388-8. S. 286–335. 
  • Divy světa, Fascinující stavby a památky od Kolosea k Tádž Mahal. Překlad G. a J. Veselí. Praha: Knižní klub, 1993. 240 s. ISBN 80-85634-06-6. S. 22–23. Studovna knihovny FA 3133/U. 
  • DAVIDSON, Cragoe Carol. Abeceda architektúry. Kurz architektonických slohov. Překlad D. Šajtyová. Bratislava: Slovart, 2008. 256 s. ISBN 978-80-8085-572-7. (slovenština) Studovna knihovny FA 6062/U. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]