Guido van Rossum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Guido van Rossum
Narození 31. ledna 1956 (62 let)
Haarlem
Bydliště Belmont
Alma mater Amsterdamská univerzita
Zaměstnavatelé SURFsara (1977–1982)
Centrum Wiskunde & Informatica (1991–1982)
Národní institut standardů a technologie (1994–1998)
Corporation for National Research Initiatives (1998–2000)
Google (2005–2012)
Dropbox (od 2013)
Ocenění FSF Free Software Awards (2001)
Příbuzní Just van Rossum
Web www.python.org/~guido/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Guido van Rossum (* 31. ledna 1956) je počítačový programátor, známý především jako autor programovacího jazyka Python.

Van Rossum se narodil a vyrostl v Nizozemsku. V roce 1982 získal magisterský titul na University of Amsterdam, později pracoval v mnoha výzkumných institucích, včetně nizozemské National Research Institute for Mathematics and Computer Science (Národní výzkumný ústav pro matematiku a informatiku) (CWI) (Amsterdam), National Institute of Standards and Technology (Národní institut standardů a technologie) (NIST) (Gaithersburg, Maryland) a Corporation for National Research Initiatives (Společnost pro národní výzkumnou iniciativu) (CNRI) (Reston, Virginia). Pracoval na vývoji programovacího jazyka ABC, vycházejícího z jazyka Simula.

O původu Pythonu napsal Van Rossum v roce 1996 toto:

„Před šesti lety, v prosinci 1989, jsem hledal zábavný programátorský projekt, který by mě zaměstnal přes týden v průběhu Vánoc. Má kancelář … byla zavřená, ale měl jsem domácí počítač a nic jiného na práci. Rozhodl jsem se, že napíšu interpret pro nový skriptovací jazyk, o kterém jsem už dříve přemýšlel: následníka jazyka ABC, který by zaujal programátory v Unixu/C. Jako pracovní název jsem zvolil Python, neboť jsem byl v nevážné náladě (a taky jsem velkým fanouškem Monty Pythonova Létajícího cirkusu).“ (Úvod knihy Programming Python, Mark Lutz, vydalo nakladatelství O'Reilly)

V roce 1999 poslal Van Rossum agentuře DARPA finanční návrh, nazvaný Computer Programming for Everybody (Počítačové programování pro každého), ve kterém hlouběji definoval vytyčené cíle Pythonu:

  • snadný a intuitivní jazyk, který je zároveň dostatečně mocný, aby obstál mezi hlavními konkurenty
  • otevřený kód, takže se může každý zapojit do jeho vývoje
  • kód, který je srozumitelný jako běžná angličtina
  • vhodný pro běžné každodenní úkoly, umožňující vývoj v krátkém čase

Tyto ambice jsou prokazatelně naplněny. Python se stal populárním programovacím jazykem, částečně v prostředí Internetu. Mezi komunitou Pythonu je Van Rossum označován jako Benevolent Dictator for Life (BDFL, čili benevolentní doživotní diktátor) v tom smyslu, že pokračuje v dohledu nad procesem vývoje Pythonu a je-li třeba, dělá významná rozhodnutí.

V roce 2002 obdržel na konferenci FOSDEM v Bruselu od FSF Free Software Award (Ocenění svobodného software) za rok 2001.

Guido van Rossum je bratrem Justa Van Rossuma, známého návrháře písma, který také vytvořil design fontu, použitého v logu "Python powered."

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]