Grosses Ochsenhorn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grosses Ochsenhorn
Großes Ochsenhorn.JPG
Vrchol 2513 m n. m.
Prominence 1 309 m
Poloha
Světadíl Evropa
Stát RakouskoRakousko Rakousko
Pohoří Loferer Steinberge
Souřadnice
Grosses Ochsenhorn
Grosses Ochsenhorn
Typ nejvyšší vrchol Loferer Steinberge
Hornina vápenec
Povodí Saalach
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grosses Ochsenhorn je nejvyšší vrchol horského masivu Loferer Steinberge, nacházející se v pohoří Steinberge v Rakousku. Jeho nadmořská výška je 2513 m.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Je to skalnatý vápencový vrchol, ležící ve východní části masivu. K východu a západu vysílá ostré hřebeny. Od sousední hory Skihörndl (2286 m n. m.) jej dělí sedlo Rotscharte (2239 m n. m.). K východu pokračuje hřeben vrcholy Mittlere a Kleine Ochsenhorn. K severu spadá strmě do kotle Wehrgrube a na jih se prezentuje skalní stěnou, spadající do úžlabiny Hochkaser Graben.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Hora je dostupná nejlépe z horské chaty Schmidt-Zabirow Hütte (1966 m n. m.), ležící 2,5 km na severozápad. Cesta č. 613 traversuje severní svahy vrcholu Grosses Reifhorn (2488 m n. m.) po vápencových plotnách. Po 1,75 km dojde k rozcestí značených cest, ležícím pod severní stěnou Ochsenhornu. Zde je možno sestoupit po ní do obce Lofer nebo vystoupat na vrchol Grosses Ochsenhorn po skalní, upravené kamenité cestě (obtížnost I.UIAA). Z jižní strany hory vede k vrcholu po skalním pilíři náročnější horolezecká trasa.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]