Grosse Sandspitze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Grosse Sandspitze
Grosse Sandspitze vlevo
Grosse Sandspitze vlevo

Vrchol 2770 m n. m.
Poznámka nejvyšší vrchol Gailtalských Alp
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Rakousko Rakousko - Tyrolsko
Pohoří Lienzské Dolomity
Souřadnice 46°46′ s. š., 12°48′10″ v. d.
Grosse Sandspitze
Fire.svg
Grosse Sandspitze
Výstup
Prvovýstup Franz Mitterhofer 2. července 1886
Geologie
Hornina vápenec
Na vrcholu Grosse Sandspitze

Grosse Sandspitze je se svými 2770 metry nejvyšším vrcholem Gailtalských Alp, které leží v rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Grosse Sandspitze leží v podskupině Lienzské Dolomity. Gailtalské Alpy patří do skupiny Jižních vápencových Alp.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvovýstup na vrchol Grosse Sandspitze náleží Franzi Mitterhoferovi, sedlákovi z Tristachu dne 2. července 1886. První turistický výstup uskutečnil August Kolp und Ignaz Linder o několik dní později 20. července 1886.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Z údolí Oberdrautal z obce Lavant vyjet po horské silnici na parkoviště k chatě Dolomiten Hütte (1616 m n. m.).

Výstup[editovat | editovat zdroj]

Na vrchol nevede normální chodecká výstupová cesta, pouze dvě zajištěné cesty: z jižní strany Ari-Schübel-Steig (obtížnost B/C) a ze severní strany dlouhá a náročná zajištěná cesta Sepp-Oberlechner Gedächtnis Weg (obtížnost C/D-D). Od chaty Dolomitten Hütte je možné vystoupit po široké pohodlné cestě na chatu Karlsbader Hütte. Druhou variantou je jednoduchá zajištěná cesta Rudi-Eller-Weg, která vede pod západní stěnou vrcholu Laserzwand a kousek pod chatou Karlsbader Hütte se napojuje na normální výstupovou cestu. Těsně před chatou Karlsbader Hütte se odbočí podle rozcestníku vlevo nahoru. Cesta stoupá suťoviskem a po cca 20 minutách se rozdvojuje: doleva vede zeleně značená Gebirgsjägersteig a rovně pokračující modře značená Ari-Schübel-Steig. Příjemnou kombinací je použití cesty Gebirgsjägersteig jako výstupové cesty a cesty Ari-Schübel-Steig jako cesty sestupové. Odbočí se tedy doleva a po chvíli dojdeme pod stěnu k nástupu do zajištěné cesty Gebirgsjägersteig. Jedná se o mírně obtížnou zajištěnou cestu (B/C). Část cesty vede v jižní stěně a část cesty neustále zasněženým žlabem. Na konci cesty Gebirgsjägersteigu se napojíme na Ari-Schübel-Steig, obejdeme vrchol Kleine Sandspitze na severní stranu do malé skalní rozsedliny a tady následuje nejtěžší místo zajištěné cesty a výstup na samotný vrchol.

Zajištěná cesta Ari Schübel Steig
Zajištěná cesta Ari Schübel Steig

Mapy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Grosse Sandspitze - česky

Karlsbaderhütte