Fondomat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fondomat
Komerční Ano
Charakter stránky Crowdfunding
V jazyce Český, Anglický
Spuštěno 27. července 2011
Aktuální stav offline (od roku 2015)

Fondomat byl internetový crowdfundingový program, který v Praze v roce 2011 založili Joe Wakeford a Conrad Watts.[1] Stránka se zabývala administrativou dobročinných příspěvků a financování jednotlivých projektů. Internetové nástroje pro získávání financí jsou používány ke zvýšení povědomí o projektech prostřednictvím sociálních sítí, a zároveň umožňují elektronickou sbírku darů. Fondomat byl prvním crowdfundingovým webem v České republice a svého času jedinou službou svého druhu, která přijímala transakce v korunách.[2][3]

Model[editovat | editovat zdroj]

Fondomat nabízel své služby v rámci celé České republiky charitativním organizacím a jednotlivcům, kteří chtějí vytěžit peníze na dobročinné účely, tvůrčí projekty a zahájení obchodní činnosti. Stránka využívala vliv sociálních sítí a skupinového názoru, aby napomohla financování různorodých podniků a snů počínaje indie filmy, dokumenty, hudbou, divadlem a fotografií, a ekologickými a společenskými podniky konče.

Majitel projektu si vybere jeho dobu trvání a cílovou finanční částku. Na svou projektovou stránku může přidat také popis, příslušné video z YouTube, fotografii, případně nepeněžní odměny, je-li toto požadováno. Svůj projekt uskuteční získáním dostatečných financí prostřednictvím propagování těchto motivačních odměn v rámci svých sociálních sítí, i mimo ně. Na rozdíl od mnoha fór pro získávání financí a investování Fondomat nekladl žádné nároky na projekty či na odvedenou práci.

V případě, že vybraná cílová částka nebyla dosažena v daném termínu, majitel projektu si vybrané finance i tak ponechal (na rozdíl od stránky Kickstarter). Stránka vybírala 4% poplatek na kampaně pro sbírku financí. Od roku 2011 nabízela stránka finance v českých korunách (Kč) a k dispozici byla dvou jazycích, českém a anglickém.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jakožto hudební producent si Wakeford uvědomil u začínajících umělců potřebu získání financí, které by pokrývaly vydání alb a marketing. Spolu se svým obchodním partnerem Wattsem – oba žijí v Praze od roku 2002 – se zaměřil na mikrofinancování jakožto na realizovatelnou alternativu tradičních metod financování projektů. Celosvětová finanční krize a následná omezení zdůraznily na mezinárodní úrovni potřebu alternativních, komunitami řízených způsobů získání financí pro umělce a novátory, a podnítila tak oba tvůrce k založení stránky Fondomat.[4] Česká doména přestala být dostupná během roku 2014 a 1. ledna 2015 bylo na anglické verzi webu oznámeno ukončení služby ve prospěch řízení vzniklých startupů.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fondomat, čili vybírejte na svůj projekt. Lupa.cz. 31. srpna, 2011. Dostupné online. (anglicky) 
  2. UK duo helps SMEs, others raise funds (anglický). The Prague Post. 17. srpna, 2011. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Fondomat aneb jak získat peníze na svůj projekt. ČT24. 26. listopadu, 2011. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Crowdfunding - řešení pro kreativní lidi a neziskovky. ČT24. 12. února, 2012. Dostupné online. (anglicky) 
  5. DOČEKAL, Daniel. RIP Fondomat.cz. Místo crowdfundingu tam dnes najdete hlavně porno. Lupa.cz [online]. 2015-11-05. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]