Failaka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Failaka
Failaka Island 2.JPG
Stát KuvajtKuvajt Kuvajt
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Failaka je největší obydlený ostrov v Kuvajtu. Nachází se v severozápadním rohu Perského zálivu, 20 km od pevniny, na jejímž výběžku leží Salmia. Plochý ostrov má na délku 14 km a na šířku 6 km, celkem 43 km2. Ostrov má vlastní zdroj vody, ale ten je dnes nedostačující. Proto byl postaven podmořský vodovod včetně elektrického kabelu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov byl osídlen minimálně 2000 let před naším letopočtem, našly se pozůstatky kultury Dilmun která pochází z Bahrajnu. V roce 325 př. n. l. tu přistáli Řekové, které vedl Alexandrův admirál Nearchus a postavili osadu s chrámem. Žili tady do roku 150 př. n. l. Failaka byla významnou obchodní stanicí a součástí cesty námořního obchodu v Ptolomaiovské éře. V místním dialektu se ostrovu říkalo Failacha. Později zde žili Arabové, kteří si v 19 a 20. stol. vystavěli domy, z nichž se část zachovala dodnes.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Žije zde několik desítek lidí, bylo zrekonstruováno 40 tradičních domů z období okolo roku 1950. Místo bylo nazváno Failaka Heritage Village.[1] Domy slouží většinou jako hotely. Z téhož období je i Shaikh Abdullah AlSalem Palace Museum, které funguje jako interaktivní muzeum, kde návštěvníci mohou vidět palác a jeho místnosti tak jak tomu bylo v době jeho výstavby. Je zde i několik restaurací a bazén. Veřejná pláž Wanas Beach leží blízko vesnice a jezdí tam bezplatná autobusová doprava. V nedalekém okolí jsou k vidění ruiny antického chrámu a zbytky opevnění.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Existuje pravidelné spojení s Kuvajtem, které zajišťují 3 trajekty: Australská loď Umm Al-Khair[2] z roku 1997 pro 96 cestujících, má polohovatelná sedadla, toalety a je plně klimatizovaná, rychlost 14–18 uzlů, doba jízdy 45 minut. Další australská loď Bint Al-Khair[2] z roku 2001 pro 145 cestujících, má polohovatelná sedadla, toalety a bufet, je plně klimatizovaná, rychlost 23–26 uzlů, doba jízdy 35 minut. Třetí je turecká luxusní loď pro 35 cestujících Walad Al-Khair[2] z roku 2010, s možností návštěvy kapitánského můstku. Lodi provozuje kuvajtská státní společnost KPTC[3]. Jezdí z Ras al Salmia (jiný název je Ras al Ard) denně mimo sobotu v 8:30 a zpět ve 12:30[4]. Jízdné 3 KWD, za auto zaplatíte 40 KWD zpáteční.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Failaka The Heritage Village. heritagevillagefailaka.com [online]. [cit. 2018-01-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c Transportation. heritagevillagefailaka.com [online]. [cit. 2018-01-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Kuwait Public Transport Company - شركة النقل العام الكويتية. www.kptc.com.kw [online]. [cit. 2018-01-20]. Dostupné online. 
  4. PLANET, Lonely. Kuwait Public Transport Company Ferries in Kuwait City, Kuwait. Lonely Planet. Dostupné online [cit. 2018-01-20]. (anglicky)