Dynamická posturografie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dynamická posturografie, patřící mezi posturografické techniky, je metodou měření posturální (postojové) rovnováhy ve statických a dynamických testech.

Dynamická posturografie[editovat | editovat zdroj]

Provedení vyšetření[editovat | editovat zdroj]

Dynamická posturografie se od statické posturografie obecně liší užitím speciální aparatury s pohyblivou horizontální plošinou. Pohyby pacienta se přenáší jako informace v měnícím se reálném čase. Počítač používá k ovládání elektrických motorů, které jsou schopny pohybovat posturografickou plošinou v horizontální rovině a při náklonu. Takto testovací protokoly posturografie vytváří sekvenci standardizovaných pohybů na ohraničené posturografické plošině. Přístroj by měl zohledňovat výšku a váhu pacienta. Speciální počítačový software všechny tyto údaje sjednotí a vytvoří jejich grafické znázornění a vyhodnocení, díky čemuž je poté možné srovnat výsledky vyšetření s běžnými hodnotami, případně mezi sebou u téhož pacienta nebo různými osobami. Testovací protokoly obvykle zahrnují tzv. smyslový organizační test, test motorické kontroly a adaptační test. Měří se spontánní pohyby těla v limitovaném čase a reakce vyvolané neočekávanými prudkými pohyby plošiny a/nebo okolního vizuálního prostředí.

Dle potřeby je možné počítačovou dynamickou posturografii kombinovat s jinými technikami, jako jsou například elektronystagmografie (ENG) a elektromyografie.

Význam dynamické posturografie[editovat | editovat zdroj]

Hlavním důvodem (indikací) k vyšetření dynamické počítačové posturografie jsou závratě a poruchy rovnováhy. Dle dosud provedené meta-analýzy[1] není dynamická posturografie schopna rozlišit různé příčiny závrati, není schopna lokalizace léze ani testovat vestibulo-spinální reflexy. American Academy of Neurology (AAN, 1993) ji nicméně deklaruje jako slibnou metodu při výběru pacientů pro rehabilitaci, návrh léčby, hodnocení odpovědi na léčbu a hodnocení rizika vzniku pádů.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dobie, R. A.: Does Computerized Dynamic Posturography Help Us Care For Our Patients?. American Journal of Otology. 18 (1), 108-112, January 1997.
  2. American Academy of Neurology. Assessment: posturography. Neurology 1993; 43, s. 1261–4.