Dračí smyčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dračí smyčka

Dračí smyčka je jeden ze základních druhů uzlů, používaný převážně v horolezectví. Existují různé varianty dračí smyčky (např. bocmanský uzel, dračí dvojsmyčka, dvojitá dračí smyčka, dračí smyčka se zámkem, dračí smyčka vodní, kovbojská smyčka, spojka z dračích smyček, vodácká smyčka). Typologicky se jedná jen o variantu škotového uzle.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Dračí smyčka bývala považována za nenahraditelnou v horolezectví, záchranářství a podobných oborech. Zkoušky na začátku sedmdesátých let prokázaly některé negativní vlastnosti, zejména to, že se uzel za určitých okolností může rozvázat. Při obvodovém zatížení nebo bočním tření při manipulaci se uvolňuje, stejně jako na tuhém nebo kluzkém laně. Snadno se rozvazuje i tzv. vytřesením, střídavým napínáním a povolováním lana. Je vyšší pravděpodobnost jejího špatného uvázání a také jejímu utažení je nutné věnovat větší pozornost.

Proto se tento uzel již nepovažuje za bezpečný a v horolezectví se používají různé varianty s pojistkou (např. yosemitský), nebo dvojitá dračí smyčka. Většinou je nahrazován především osmičkovým uzlem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]