Dormance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dormance (z lat. dormans, spící) je souhrnné označení pro přechodné zastavení nebo omezení fyziologických procesů v živých organismech. Hlavní význam je v úspoře energie, která pomáhá organismu nepříznivé období přežít. Může být vyvolána geneticky i vnějšími vlivy, zejména nepříznivým počasím.

Dormance u živočichů

  • Hibernace čili zimování je omezení fyziologických procesů a fyzické aktivity v nepříznivém ročním období. Je buďto vynucená vnějšími okolnostmi, anebo nastává vnitřním řízením. Živočich se na ni typicky připravuje hromaděním tuku v těle. Hibernace znamená řadu významných změn, včetně omezení metabolismu, snížení srdečního tepu a tělesné teploty, aby živočich šetřil energii a přežil období nedostatku potravy.
  • Diapauza znamená zastavení vývoje zárodků v nepříznivém období, například přes zimu nebo v období sucha. Je běžná u hmyzu i u mnoha savců, kde pozdrží vývoj zárodku, aby se mládě narodilo až na jaře. Jikry annuálních halančíků přečkávají v diapauze období sucha. Diapauza je řízena geneticky[zdroj?].
  • Estivace se podobá hibernaci, jenže nastává v horkém létě, kdy živočicha ohrožuje nedostatek vody (například u hlemýžďě)

Dormance u rostlin

Dormance u rostlin znamená preventivní zastavení růstu v nepříznivém období roku. Je řízena biologickými „hodinami“ a reaguje na teplotu, zkrácený sluneční svit nebo nízké vodní srážky.

  • Vernalizace je dormance rostlin, kterou lze na dlouhou dobu potlačit například umělým osvětlením. Pokud se však dormance potlačuje příliš dlouho, rostlina uhyne.
  • Dormance semen znamená inhibici klíčení, i když jsou pro ně vhodné podmínky. Zahrnuje jednak vnitřní (genetickou) inhibici klíčení, jednak vnější inhibici neprodyšnou kůrou.

Dormance virů

Dormance virů rodu Herpesvirus způsobuje, že mohou zůstat neaktivní v buňkách lidského těla, což se někdy nazývá latence. Tato latence například viru HIV se ovšem nesmí zaměňovat s klinickou latencí jako skrytou počáteční fází choroby.

Odkazy

Literatura

  • S. Rozsypal, Přehled biologie. Praha: Scientia 1994, str. 248n.

Související články

  • Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické Wikipedie.