Dixit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dixit je zábavná společenská karetní hra s inovativním konceptem, kterou můžete hrát prakticky s kýmkoliv. Hra rozvíjí fantazii, je velice hezky výtvarně zpracovaná [zdroj?] a jazykově nezávislá – karty neobsahují žádný text. I z toho důvodu můžete hru hrát i s dětmi od 8 let. Hra trvá asi 30 minut a je vhodná pro 3 až 6 hráčů.

Hru vytvořil Jean-Louis Roubira a vydala firma Libellud. V roce 2010 byla hra oceněna prestižní cenou Spiel des Jahres. Stala se také českou "Hrou roku 2010“.[1]

Slovo „dixit“ je latinské a znamená „řekl“.

Způsob hry[editovat | editovat zdroj]

Podstata hry spočívá ve „vyprávění příběhů“. Každý hráč obdrží šest karet s obrázky v surrealistickém stylu. První hráč si vybere jednu z karet a popíše ji jedním slovem, případně větou, ale může ji i znázornit pantomimou, zazpívat písničku nebo popsat jakýmkoli jiným způsobem, a položí ji lícem dolů před sebe, aby ji ostatní hráči neviděli. Ti vyberou ze svých šesti karet tu, která nejlépe odpovídá popisu vypravěče. Ten karty zamíchá a lícem nahoru položí na stůl a ostatní hráči hlasují, která karta je vypravěčova.

Bodování[editovat | editovat zdroj]

Pokud vypravěčovu kartu neuhodne nikdo nebo naopak všichni, nezíská vypravěč nic a ostatní získávají po 2 bodech. V jiném případě získá vypravěč a každý, kdo jeho kartu uhodl, po 3 bodech. Hráč, pro jehož kartu někdo hlasoval, získá 1 bod.

Konec hry[editovat | editovat zdroj]

Po každém tahu hráči obdrží novou kartu. Hra končí v okamžiku vyčerpání balíčku.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření Dixit 2: Quest z roku 2010 obsahuje 84 nových karet, které můžete buďto přimíchat k předchozím, nebo s nimi hrát samostatně (potřebujete však příslušenství ze základní hry). K Dixit 2 vyšly mimořádné hrací promo karty "Američan" (pro každého, kdo si hru předobjednal) a "Dárek" (pouze k vybraným předobjednávkám), obě v roce 2010. "Američan" zobrazuje kovboje sedícího v pokoji s obrazem letícího orla, pivem, krabicí popkornu a televizí, kde běží kreslený film (Superman). "Dárek" ukazuje vysokou hromadu fialových dárků, na ní sedícího kudrnatého chlapce a pod ní dlouhovlasou dívenku, která mu podává bílý balíček s mašlí. Kopie této karty byly rozdávány na GenConu 2010.

Dixit Odyssey z roku 2011 opět přináší 84 karet a zvláštní hrací kartu pro všechny předobjednávky. Tentokrát se jmenuje "Králík". Na obrázku je alenkovsky bílý králík padající do jámy v zemi (spolu pohárem, figurkou z Člověče nezlob se a třemi kartami s obrázkem zbývajících figurek). Nejvyšší možný počet hráčů se zdvojnásobil na dvanáct. Krom základních pravidel shodných s předchozími verzemi nabízí příručka nově hru v týmech (dvojice) a varianty zacházení s kartami. V příslušenství se objevují dřevěné králičí žetony k vyznačování bodového postupu a skládací hrací pole. Toto rozšíření tak můžete hrát i bez vlastnictví původní hry Dixit (1). K Odyssee se dodává krabice, která pojme všechny dosavadní karty Dixit včetně obou rozšíření.

Rozšíření Dixit 3: Journey z roku 2012 obsahuje dalších 84 nových karet.

Rozšíření Dixit 4: Origins z roku 2013 obsahuje dalších 84 nových karet.

Rozšíření Dixit 5: Daydreams z roku 2014 obsahuje dalších 84 nových karet.

Rozšíření Dixit 6: Memories z roku 2015 obsahuje dalších 84 nových karet.

Rozšíření Dixit 7: Revelations z roku 2016 obsahuje dalších 84 nových karet.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hra roku – oficiální stránky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Recenze na webu Zatrolené hry