Diskuse ke kategorii:Teorie grafů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kategorie diagram[editovat zdroj]

Jsem přesvědčen, že zařazení teorie grafů pod diagramy je zcela špatně. Teorie grafů, zabývající se vztahy na množině uspořádaných dvojic má s grafickým záznamem čehokoliv poměrně málo společného. Jedinou oblast, která by mezi diagramy možná patřila jsou planární grafy. Zbytek je teorie nezávislý na grafické reprezantaci a tedy i diagramech. Podobně mezi diagramy nebude patřit ani žádný další obor, v němž se pro zjednodušení používají obrázky (třeba fyzika, která diagramy používá běžně). Takovéhle řazení považuji za nesprávné použití kategorií.

--Postrach 10:32, 3. 12. 2006 (UTC)

Teorie, o čemž svědčí už samotný její název, z grafických reprezentací vychází a grafické reprezentace vytváří, využívá i analyzuje, i když samozřejmě je abstraktní teorií. Domnívám se, že teorie grafů s diagramy souvisí užším způsobem než přírodovědné, technické nebo humanitní obory, v nichž se grafy užívají (i když samozřejmě diagramy ze všech těchto oborů spadají pod společné téma diagramů). Ostatně každý reálně grafický diagram má za sebou abstraktní teorii, která pojmy pocházející z diagramu od původní grafické podoby odpoutává. Viz též diskusi Kategorie diskuse:Diagramy. --ŠJů 14:32, 3. 12. 2006 (UTC)

Názvovou souvislost neberu jako argument. Zařadíte tam snad podle stejného argumentu i pantograf a polarograf? Teorie grafů je s diagramy v podobném vztahu, jako mnoho jiných oborů matematiky. Mnoho diagramů využívá spíše analytickou geometrii než teorii grafů. Teorie grafů začínala spíše od reálných problémů (mosty v královci), ty byly převedeny na diagramy a z nich se pak vyvinula abstraktní teorie.Ale takhle začalo mnoho oborů. Jak správně argumentujete, šechny tyto obory (včetně TG) jsou od grafického znázornění odpoutané. Nevidím proto důvod, proč by zrovna tenhle měl být řazen mezi diagramy a ostatní nikoliv. --Postrach 16:04, 3. 12. 2006 (UTC)

A ještě drobnost: pokud uznáváte anglickou wiki jako vzor pro kategorizaci diagramů, zkuste se podívt, jestli tam mají i celý tento abstraktní obor matematiky. --Postrach 16:23, 3. 12. 2006 (UTC)

Připojuji se k Postrachovi, teorie grafů patří do kategorie Diagramy stejně okrajově, jako třeba do kategorie Mapy nebo ostatně do Funkcionální analýzy (odkud jí zcela správně vyhodil Glivi) nebo do Lineární optimalizace. Mohl bych jí také třeba přidat do Teorie množin (je to přece celé o relacích). To, že za jistých okolností mohu malou část nějaké teorie na něco aplikovat podle mne neznamená, že bych tam měl zařadit teorii jako celek. Přínosné by bylo zařadit do diagramů ty články teorie grafů, které se týkají rovinných grafů a nakreslení grafů. S přáním hezkého nedělního večera Chrupoš 19:35, 3. 12. 2006 (UTC)