Diskuse k Wikipedii:Wikikonference/2010

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zahájení diskuse k Wikikonferenci 2010[editovat zdroj]

Zdravím, lidi, pokud bychom opět někdy v listopadu chtěli uspořádat (jakože chceme), je nejvyšší čas, abyste dali hlavy dohromady a předložili podněty, ze kterých by Wikimedia ČR jako pořadatel.

Jako úvod k diskusi nabízím následující náměty, v žádném případě vás nemusí zaujmout všechny. Zároveň předem upozorňuji, že všem podnětům nebude v žádném případě možné vyjít vstříc, tak už to v reálném světě chodí, ale neměla by to být poslední Wikikonference, tak by to nemuselo nikoho trápit.

  • Forma konference: Soubor prezentací a diskuse jako loni, nebo něco navíc? (workshopy...?)
  • Místo konference: Městská knihovna jako loni, nějaká knihovna, jiná instituce, Praha, okolí Prahy, jiné město?
  • Společné téma konference (neomezuje přitom dílčí vystoupení na témata, která s hlavním tématem tolik nesouvisí): na závěrečné diskusi loni se mluvilo např. o tématech jako komunita Wikipedie a její vztahy, zásady psaní kvalitních článků, odbornost a vztah Wikipedie k vědecké komunitě, další projekty Wikimedia a jejich vztah k Wikipedii.
  • Vhodný termín.

Zároveň existuje i možnost, že by mohl uspořádat Wikikonferenci s pomocí Wikimedia Česká republika někdo jiný, pokud by chtěl (svěží vítr a čerstvé síly nejsou nikdy na škodu), ale to je skutečně už jen navíc.

Děkuji za podněty, zdravím (a zároveň děkuji za pochopení, že z důvodu zaneprázdnění nebudu do konce týdne příliš reagovat, ale poté si doufám že bohatou diskusi s chutí přečtu). Okino 13. 9. 2010, 11:59 (UTC)

Věřím, že městská knihovna Praha je ideální místo pro podobnou záležitost. Loni se to tam osvědčilo, sál je tak akorát, takže bych osobně neměnil. Pakliže se přesuneme z Prahy někam dále, riskujeme přízeň náhodných návštěvníků. Tolik k místu konání.
Taktéž si myslím, že by bylo dobré letos ven instalovat stoleček s dvojicí (či jedním) počítačů/počítačem, kde by se například co celou hodinu pořádal např. 15 minutový kurz, jak editovat Wikipedii a jak s ní pracovat. Vyjma toho samozřejmě po skončení by mohla být krátká diskuse, kde by se případní budoucí editoři mohli ptát, jak editovat. Dát před stolek pár židliček, aby se tam s "vyučujícím" mohli sednout například další dva-tři lidé.
Věřím taktéž, že by mohl přitáhnout pozornost i nějaký workshop ohledně focení, pokud by se toho chtěl např. Spock či Che ujmout. Přeci jen zlepšovat i fotografické umění by bylo dobré. Otázkou je, jak ho do toho zakomponovat, jestli tříštit síly či jestli ho dát na dobu, až konference skončí, případně na další den.
V neposlední řadě je otázka, co by bylo vhodné dát jako nosné téma konference tohoto ročníku. Co v současnosti trápí českou komunitu nejvíce? --Chmee2 13. 9. 2010, 12:11 (UTC)
Jen upozorním, že v MKP mají malou počítačovou učebnu, kde by se ty workshopy mohli dělat. Mě tam v tom foyer vadí houmáči a jejich zápach, zvlášť na to sezení by to asi nebylo pěkné.--Juan de Vojníkov 13. 9. 2010, 13:12 (UTC)

Loňská konference byla super i přes všechny dětské nemoci, ale která akce je nemá a nějak se začít vždycky musí. Bohužel, co se loni nepovedlo (i když vím, že většina příčin nebyla na naší straně), byl termín, kvůli němuž někteří lidé nemohli dorazit. Pro letošek se mi zdá vhodným 20. nebo 27. listopad, možná i 13. Další poznámky dodám později, ale u termínu myslím, že je klíčové ho včas a úspěšně vyřešit (mj. rezervace prostor).
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 13. 9. 2010, 12:30 (UTC)

Ano s tím souhlasím, jiný termín než Mikuláš by byl vhodný. Řada lidí v jiném termínu nebude mít na starosti děti.--Juan de Vojníkov 13. 9. 2010, 13:12 (UTC)

Jinak s tím workshopem co tu Chmee2 nadhazuje, by to nemusel být vůbec blbí nápad. Sám bych si třeba něco pro lidi připravil. Ale přesunul bych to do počítačové učebny a prostor před sálem bych ponechal spíše jako upoutávku. Závisí ovšem kde to bude, že. Praha si myslím, že je OK.

Jinak loni to Okino celkem vše uspořádal do jednoho celku, ale přesto dávám k posouzení, jestli by nebylo dobré mít dva bloky. Jeden základní (které by se asi dotýkal problémů Wikipedie) a druhý vedlejší, kam by se vešel ten zbytek. Celkem netradičně byla letos dělaná Wikimanii, kde všechny přihlášky na prezentace a workshopy byly veřejné a víceméně, nebylo žádné téma konference. Čili každý dostal šanci, komise pak vybrala nějakým způsobem prezentace a ty rozdělila do souvisejících bloků. To říkám jen proto, abych připomněl, že se dají prezentovat jiné věci než Wikipedie. Loni byl nějaký pán hrozně nadšený Mildovou prezentací o Wikizdrojích. Ostatně by se třeba do toho druhého všeobecného bloku dali pozvat lidi ze spřízněných projektů.

Jinak co by jste řekli 1 či 2 prezentacím v angličtině. Já si myslím, že by bylo zajímavé pozvat někoho z ciziny. A jelikož je to hlavně o Wikipedii, tak nemyslím elitu WMF (i když z Walese by asi lidi rádi viděli), ale spíše běžné wikipedisty třeba z Německa, Katalánska, Polska či Indie, kteří by nám mohli říct jak to či ono dělají u nich.--Juan de Vojníkov 13. 9. 2010, 13:12 (UTC)

Ju, s těma cizincema a anglickejma přednáškama souhlasím, dobrej nápad. A ty workshopy, už se párkrát probíralo, že některý lidi by třeba zajímalo jak se dají překreslovat bitmapy do SVG, ale to je spíš pro pokročilé editory (spíš teda pro fotoworkshop). Ale takovej workshopík pro lidi, kde jim bude vysvětleno co a jak editovat a co si mohou či nemohou dovolit je super. Možná by bylo pěkný ukázat editaci i na velkém plátně a tam promluvit o základech, pak třeba navázat tou malou učebnou pro diskuze či dotazy.--frettie.net 13. 9. 2010, 19:22 (UTC)
Workshopy ohledně svg a podobných věcí pro znalé wikipedisty bych asi prováděl jindy, přecijen, tohle je akce primárně pro veřejnost. Každopádně ukázky editování, různé rady a zodpovídání dotazů v počítačové pracovně považuju za super nápad. — Jagro 13. 9. 2010, 19:56 (UTC)

Po letmém nahlédnutí základní informace: Wikikonference by primárně neměla sloužit k náboru a zaučení nových editorů, k tomu pořádá Wikimedia Česká republika prezentace s vysvětlováním tam, kde se předpokládá naopak většinová účast laické veřejnosti (typicky na knižních veletrzích, v knihovnách, ve vzdělávacích institucích apod.). Wikikonference je snaha o poněkud odbornější povídání o stavu a trendech Wikipedie a jiných projektů určené pro wikipedisty a zvnějšku pro odborníky (specialisty na média, internet, pedagogy, studenty atd.). Ukázku "pro laiky" můžeme jistě zařadit, ale "až když zbyde místo", respektive třeba proti nějakému bloku ještě nějak úžeji zaměřenému. Okino 13. 9. 2010, 19:52 (UTC)

I když houmáči jsou v předsálí skutečně odpuzující, přece jen počítačová učebna (i když má dveře hned vlevo od vchodu do sálu) je pro tyto účely nevhodná. Bylo by vhodné celou akci mít v jedné místnosti. Spíš bych tedy vzadu navrhoval ohradit ten prostor za vlastními sedadly a tam dal 2 stoly s 2 notebooky. Ukázky by pak byly samozřejmě jen o přestávkách. Chceme lidi přece jen udržet na konferenci, ne v průběhu přednášek nabízet alternativní program.
Jinak Městská knihovna je IMHO velmi dobré místo (nabídne někdo dost dobré místo? :-), sál by mohl sice být poloviční, ale ten nemají, takže tento. Forma se myslím osvědčila čili neměnit. Pro termín by byl lepší ten konec listopadu. Jedna dvě cizojazyčné přednášky by nemusel být špatný nápad (samozřejmě s překladem), jen nevím, jak někoho skutečně vhodného sehnat. --Packa 13. 9. 2010, 20:46 (UTC)
Prostě ho pozveš.--Juan de Vojníkov 13. 9. 2010, 21:28 (UTC)

Poster Session[editovat zdroj]

Také by se mohlo udělat poster session.--Juan de Vojníkov 19. 9. 2010, 10:04 (UTC)

Plakátová seance?--frettie.net 19. 9. 2010, 16:24 (UTC)

Ya.--Juan de Vojníkov 19. 9. 2010, 17:07 (UTC)

Otázkou je, co na postery dát, kde je vytisknout a kdo to zadotuje. Tisk posteru (pokud nechceš ho tedy lepit z A4) na ploteru, je docela dost finančně drahá sranda a nevěřím, že nás to někdo nechá vytisknout u sebe v práci. Samozřejmě by možný šlo zkusit na to sehnat nějaký sponzoring u tiskařské firmy s tím, že bude mít třeba na každém posteru logo, ale seženeme něco takto na rychlo? --Chmee2 20. 9. 2010, 08:09 (UTC)
Nemusíš vědět co na postery dát. Obvykle to funguje tak, že se vyhlásí příjem zájemců a pak se ze zájemců vybere. Obvykle se to dělá i na nějaké téma. Čili obvykle se organizátor konference nemusí starat o to co na posterech bude a kdo to zaplatí. Stará se jen o tom kam je vylepit a případně jim zařadit krátké okénko do programu, aby tvůrci své postery mohly odprezentovat. Jinak na Wikimanii byly v tomto směru velmi kreativní a měli tam i postery vytvořené "na koleně" - které tudíž byly velmi levné.--Juan de Vojníkov 20. 9. 2010, 09:14 (UTC)

Termín[editovat zdroj]

Zdravím už by také bylo na čase určit termín. Například, když teď budu sobecky myslet na sebe, tak já bych se rád účastnil i aktivně, jako že bych něco odprezentoval, vylepil nějaký poster, pomohl s tím či oním. Jenomže do konce měsíce si musím naplánovat práci na listopad.

Jinak já tady nebudu určitě do 7. listopadu, protože jedu na knižní veletrh do Krakowa. Ve stejném termínu se koná i polská konference a právě z Polska se mi ozvali zájemci, kteří by se rádi účastnily té naší.--Juan de Vojníkov 21. 9. 2010, 12:38 (UTC)

Jen se přidávám, že už by bylo dobré se dohodnout (samozřejmě hlavně s MKP) na termínu. A pokud budeš potřebovat, Okino, pomoci s organizací, moderováním nebo něčím podobným, dej vědět. --Packa 26. 9. 2010, 22:36 (UTC)

Termín je určen - viz hlavní stránka. Okino 22. 10. 2010, 00:44 (UTC)

Aktualizace[editovat zdroj]

Na hlavní stránku jsem vložil první informace o konferenci. Hlavní téma je opět jen vodítko a bude záležet na zájmu jednotlivců, o čem budou chtít mluvit, zda na to téma uděláme jen jednu či dvě přednášky, půl dne, nebo celý den. Každopádně celá Wikikonference bude velmi obsáhlá a Wikipedie/Wikimedia bude jejím významným, nicméně nikoli jediným. Dá se říct, že bude jedním z několika (dvou až tří) hlavních témat konference, která se bude týkat obecně principů wiki-tvorby. Takže nikdo nemusí mít obavu z toho, že by na konferenci se svým "výstředním" tématem, které by nespadalo do hlavní myšlenky, neuspěl nebo vyčníval. Náměty na příspěvky mi posílejte buď tudy, nebo třeba přes mail. Okino 22. 10. 2010, 00:44 (UTC)

Co obsahuje Wikiverzita a jaká je její budoucnost[editovat zdroj]

V této prezentaci bych rád navázal na loňskou přednášku Wikiverzita – Nová perspektiva ve vzdělávání, která měla za cíl seznámit účastníky s projektem Wikiverzita a vyzdvihnout její potenciál. Zároveň také přednesla základní odlišnosti projektu od jiných projekt WMF.

V letošní části bych rád představil konkrétní věci, které se dají na Wikiverzitě nalézt a vysvětlil jejich účel. Zároveň bych u vedl i ty, kvůli kterým se dostala Wikiverzita do kontroverze. Na základě toho, bych se dostal k zásadní otázce: Jaká je budoucnost Wikiverzity? a uvedl i možná východiska pro wikiverzitní komunitu.

Délka: delší.--Juan de Vojníkov 23. 10. 2010, 17:25 (UTC)

Proč otálet s prezentací[editovat zdroj]

Ahoj, když jsem před týdnem klikl na stránky wikinomie.cz, tak jsem si říkal, že tam o tom, že konferenci pořádají i s námi není ani slovo, řekl jsem si, že se to změní, že to je jen omyl. Když to tam není teď - v podstatě chvilku před konferencí, tak se mi to zdá řekněme nevhodný. Navíc, co je horší - wikikonference.cz a starej program a starý informace! To snad ne, vždyť se to blíží, bylo by snad vhodné obnovit ty informace, ne? Je to takový problém, smím s něčím pomoct?--147.251.162.178 4. 11. 2010, 13:58 (UTC) psáno mnou, zapoměnl jsem se příhlaásit.--frettie.net 4. 11. 2010, 14:00 (UTC)

Právě se na tom pracuje a pevně věřím, že nejpozději v pondělí bude stránka wikikonference.cz aktuální a bude už zvát na letošní konferenci. Problém je spíš se slabým zájmem o prezentování ze strany wikipedistů... Okino 4. 11. 2010, 20:24 (UTC)