Diskuse:Stejnosměrné napětí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mám takový pocit, že články "stejnosměrné napětí" a "střídavé napětí" už tady kdysi byly. Nějací lidé, kteří zřejmě nemají ponětí o co jde, nebo jsou z nějakého důvodu zaujatí to tady pravděpodobně likvidují. To jsou zcela legální, prakticky používané pojmy. V elektrotechnice se z praktických důvodů používají většinou napěťové zdroje a ne proudové, takže častěji známe směr napětí než proudu. Jak pojem střídavé napětí, tak pojem střídavý proud má svoje opodstatnění, fakt že jsou napětí a proud v elektrickém obvodu duální veličiny opravdu neznamená, že můžete jeden z těchto termínů mírnyx tírnyx škrtnout!!!

Nebudete mi věřit, ale i v obvodu střídavého napětí může téct stejnosměrný proud, když do něj zapojíte jednopulsní usměrňovač. Tupý překlad zavádějících anglických termínům AC/DC jako střídavý proud / stejnosměrný proud je v českém prostředí velmi často nesprávný!!! V angličtině má výraz AC smysl "střídavý", případně "střídavá sběrnice" a DC "stejnosměrný" případně "stejnosměrná sběrnice" - oni ty zkratky používali tak často, že se jaksi jazykově osamostatnily od termínů ze kterých vznikly. Například se často používá termín DC voltage - což je při doslovném překladu (napětí stejnosměrného proudu) tak trochu dost nesmysl. Ale naši brusiči se toho zřejmě chytli a drží se zuby nehty.

Příklad: v autě máte napětí "DC 12V". Pokud dodává alternátor větší proud než spotřebovávají agregáty automobilu, tak teče proud dovnitř + pólu baterie. Pokud dodává alternátor menší proud než spotřebovávají agregáty automobilu, tak proud teče ven z + pólu baterie (směr se nám změnil). Vnitřní napětí alternátoru je trochu zvlněné, takže pokud bude dodávka a spotřeba zhruba vyrovnaná, tak vám tam klidně může v obvodu stejnosměrného napětí téct střídavý proud ...

TÍMTO PROSÍM, ABYSTE TERMÍNY STEJNOSMĚRNÉ/STŘÍDAVÉ NAPĚTÍ Z ČESKÉ WIKIPEDIE NEMAZALI !!!!!!