Diskuse:Sériová výroba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Sériová výroba vs Masová výroba[editovat zdroj]

Nelíbí se mi, že dáváte rovnítko mezi sériovou výrobu a masovou výrobu. Obsah článku odpovídá spíše pojmu sériová výroba. Za masovou výrobu lze považovat jakoukoli výrobu ve velkých objemech. Například výrobu chemických nebo potravinářských produktů, které jsou samy často jen surovinou pro další výrobu (plasty) nebo se konzumují nebalené, stáčené až v okamžiku spotřeby (pivo, benzín). Možná by se o masové výrobě dalo mluvit i u výroby elektrické energie, tepla. Také se původně vyrábělo v drobném a v současnosti ve velkém, masově, standardizovaně. Přesto ani pivo, ani teplo z teplárny žádné normalizované, u subdodavatelů vyráběné součástky nemá. Chtělo by to názor někoho s ekonomickými znalostmi.Leotard 6. 2. 2010, 07:45 (UTC)

Ano, lze pouze uvažovat o hromadné výrobě, o sériové výrobě (malo, středně, velko), a o kusové výrobě, rovnítko mezi hromadnou a sériovou výrobou není ekvivalentní.
"Výroba hromadná - podnik po dlouhou dobu, často po celé své trvání vyrábí pouze jeden druh výrobku, (např. elektrárny, lihovary, doly s jedním produktem, stejně tak cihelny, pivovary a ji.)" a Synek dále uvádí: "Výroba sériová - vyrábí se v sériích, tj. ve skupinách výrobků, které najednou procházejí výrobním procesem; je charakteristická pro velkou část strojírenské výroby, konfekční výroby apod." Synek, Miroslav; Podniková ekonomika, C. H. Beck, 2010 - Počet stran: 498, (strana 85) --Tompok76 21. 2. 2012, 11:54 (UTC)