Diskuse:Náhoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nejsem Einstein ale nezdá se mi pravdivý výrok: "Náhoda = jev který žádnou příčinu nemá." Tompok76 11. 5. 2011, 09:01 (UTC) tompok76

Ta formulace je podivná. Zkusím najít lepší. Zagothal 27. 5. 2011, 07:04 (UTC)

Externí odkazy či reference byly změněny (září 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 2 externí odkazy či reference na stránce Náhoda. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 1. 9. 2018, 14:30 (CEST)

- RE: - zaghotal - mě se naopak tato první dvě tvrzení - které mají tzv. "vyprázdnit" pojem náhoda - naprosto zamlouvá. Protože Pokud něco má jakoukoli příčinu - není to náhodné - tzn. vyloučením jakékoli příčiny - dostaneme onu "náhodu". Podle mě je to naprosto správně. Proto také co svět světem stojí - lidé buď velmi přesně věděli, proč se to a to děje - a kvůli čemu - anebo když tedy nevěděli - tak to označili buď za "náhodu" ve smyslu - nevíme, proč se tak děje - proto se to sice událo - ale podruhé už se to tak neděje - tudíž to nejspíše byla ona "náhoda". Anebo to označovali za působení "skrytých sil". Neboli sil, které nelze nějakým způsobem zjistit, ale o kterých si tedy myslím, že alespoň existují. Na této lidské neschopnosti založili svojí živnost kouzelníci. Proto jsem si jist, že pojem "náhoda" naprosto a zcela a úplně vyjadřují ony 2 - možnosti. Jev, který nemá příčinu, anebo jev, kde příčinu nemůžeme zjistit. Samozřejmě v tom druhém případě to pak ale není náhoda v "pravém slova smyslu" - protože může někdo časem přijít na to, proč se něco děje - a pak příčina bude známa. Takže pojem náhoda - charakterizuje dle mého pouze druhé tvrzení - jev, který nemá příčinu. Proto je pro mne označení něčeho jako "náhoda" pouze pseudopojem. Protože nejsem schopen, či líný něco vysvětlit a označím to za náhodné - poukazují tím pouze na svoje neschopnosti, popř. již onu zmíněnou lenost. Dle mého se to týká veškerých jevů, které na zemi probíhají. Neboli - v nám známém světě náhoda neexistuje. Vše má svojí příčinu. 193.85.28.34 2. 2. 2019, 15:02 (CET)