Diskuse:Multivibrátor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Domnívám se, že článek je terminologický nesmysl a měl by se zrušit. Vysvětlení:

Termín multivibrátor v sobě obsahuje příslib kmitání na mnoha kmitočtech současně, a měl by být použit pouze pro astabilní klopný obvod, který generuje cca obdélníkový průběh, který lze po Fourierově rozvoji chápat jako součet mnoha sinusových průběhů.

Monostabilní a bistabilní klopný obvod setrvávají v klidu do vnějšího podnětu a pokud nepřijde, nekmitnou si ani jednou za celou svou existenci.

Termín multivibrátor je ve článku použit zmatečně jako ekvivalent termínu klopný obvod, což není, multivibrátor je jeden z klopných obvodů a to astabilní.

Článek navrhuji zrušit a obsah po náhradě termínu multivibrátor termínem klopný obvod převést k heslu klopný obvod, kterému pak odpovídá.

„Klopný obvod“ a „multivibrátor“ jsou synonyma, i když to vám, mně a asi i mnoha dalším lidem připadá nesmyslné (i já bych byl radši, kdyby se název multivibrátor používal pouze pro astabilní klopný obvod). Článek „klopný obvod“ již existuje, je podstatně delší a má i delší historii než „multivibrátor“, je však chybně nalinkován na en:Flip-flop (electronics), což je jen jeden typ klopných obvodů. Proto by bylo vhodné začlenit nemnoho informací, které v současnosti obsahuje článek „multivibrátor“, do článku „klopný obvod“ a ten pak přelinkovat na en:Multivibrator. Nechám zde určitý čas (14 dní) na diskuzi, a pokud nepřijde nikdo s jiným návrhem, pak to provedu. S pozdravem Kolarp (diskuse) 7. 10. 2019, 08:13 (CEST)
Po prohlédnutí článku „Klopný obvod“ vidím asi lepší řešení:
  • z článku „Klopný obvod“ zkopírovat část za nadpisem „Bistabilní klopný obvod (BKO)“ do článku „Bistabilní klopný obvod“, který bude nově nalinkován na en:Flip-flop (electronics)
  • do článku „Klopný obvod“ doplnit informace z článku „Multivibrátor“, vypustit část od nadpisu „Klopný obvod RS“, přidat odkaz na článek „Bistabilní klopný obvod“ a přelinkovat na en:Multivibrator
  • český článek „Multivibrátor“ nahradit přesměrováním na „Klopný obvod“
Tj. výsledkem budou články „Bistabilní klopný obvod“ a „Klopný obvod“ vytvořené rozdělením poněkud upraveného článku „Klopný obvod“, a přesměrování z „Multivibrátor“ na „Klopný obvod“. Čili až na detaily je to totéž, co je navrženo na počátku diskuse, s tím, že informace o bistabilních klopných obvodech budou vyčleněny do zvláštního článku. Kolarp (diskuse) 9. 10. 2019, 22:31 (CEST)
Provedeno vyčlenění článků Bistabilní klopný obvod a Schmittův klopný obvod z Klopný obvod s přelinkováním odkazů na Wikidatech. Kolarp (diskuse) 24. 10. 2019, 09:58 (CEST)