Diskuse:Liška obecná (šelma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nevím, jestli by nebylo lepčejší zde používat přece jenom známá česká slova. Píšeme encyklopedii pro běžné smrtelníky, ne pro odborníky od fochu. Nahradil jsem tedy habitat slovem výskyt a navrhuji nahradit slovo etologie, na které jsem se musel kouknout do slovníku cizích slov, pojmem "chování" nebo chování v přírodě nebo něčím podobným, aby běžný čtenář také nemusel sahat do knihovničky pro slovník cizích slov. Slovo domestikace osobně považuji na hranici, ale spíš bych se klonil také k nějakému českému slovu (např. zdomácnělý), vždyť z wikipedie mohou čerpat informace i školáci ze základky do svých referátů pro spolužáky. --Luděk 09:21, 6. 4. 2005 (UTC)

Za prvé naprosto souhlasím s Luďkem, používání odborné latinky se ve wikipedii posledním časem jaksi rozrůstá. Za druhe hon na lišky ze sportu v GB: pokud se to tu již zmíní, je to asi nutno někde rozvést – pod pojmem hon na lišky v GB si každý představí ten tradiční hon (smečka psů lišku uštve), a právě toto je od 18. února 2005 zakázáno (v Anglii a Walesu), zřejmě bude podáno odvolání; podrobněji viz de:Fuchsjagd a en:Fox_hunting. -jkb- 11:43, 6. 4. 2005 (UTC)


Zajímavost k lišce[editovat zdroj]

Zajímavostí u lišky je, že je za chytrou považována snad ve všech kulturách, kde se s ní lidé setkali, pravděpodobně nejstarším mýtem, kde vystupuje liška v roli chytráka je sumerský mýtus Enki a Ninmach, kde bůh Enlil, žádá!! lišku o pomoc. Pokud by byl zájem mohu to nějak zcivilizovat a napsat to tam, nejsem si jist, jestli to tam patří a nerad bych vyvolal sáhodlouhou debatu, co do lišek a co ne. Vrba 14:43, 6. 4. 2005 (UTC)

jistě že to tam patří, udělejte si pododíl liška a lidé a můžete začít... :o) Cinik 14:46, 6. 4. 2005 (UTC)

špatné zobrazení editovat[editovat zdroj]

U tohoto článku se mi špatně (jde do písmenek textu) zobrazuje editovat u liška a lidé, u etologie mám dvě editovat na čáře oddělující kapitoly, děje se to jak v mozille, tak v konqueroru, nevíte v čem je chyba, resp. neděje se to ještě někomu? Vrba 18:57, 6. 4. 2005 (UTC)

k článku[editovat zdroj]

To že je liška nejrozšířenější šelmou má být vtip?! Nejsou náhodou nejrozšířenějšími šelmami kočka domácí a pes domácí? Nebo se snad mezi šelmy nepočítají? --Kirk 21:38, 18. 6. 2005 (UTC)

Domestifikované formy se nejspíše nepočítají, ale přidal jsem tam divoce žijící, aby to bylo nenapadnutelné... Cinik 05:41, 19. 6. 2005 (UTC)

Biolib[editovat zdroj]

see also User talk:che#Naturfoto

Ciniku, co ja na Biolibu k lišce tak úžasného? Fotku tu máme, mapu rozšíření taky. Proč zásadně nesouhlasíte s odstraňováním odkazů na naturfoto.cz? --che 15:02, 9. 5. 2007 (UTC)

Souhlasím s Che, ten externí odkaz nijak nerozšiřuje článek, jiný důvod proto ho zde mít neznám. --Tlusťa 15:04, 9. 5. 2007 (UTC)

Drahý kolego. Biolib je v podstatě specializovaná encyklopedie živých organismů. Vyvíjí se, IMHO je vhodné, aby tu ten odkaz byl, i kdyby v něm nebyly informace navíc (jako že samozřejmě jsou - a v tomto případě opravdu hodně!), protože když už jsem to psal, tak to tam hodím, protože neznám nikoho, kdo bude kontrolovat, zda už tam toho je víc. Pokud jde o naturfoto, už jsem to napsal u Vás. Musím říci, že mne dokáže naštvat, když někdo, kdo se danou oblastí nezabývá a zjevně jí moc nerozumí, začne odstraňovat užitečné externí odkazy, které jsem tam v dobré víře přidal a kazí tak moji práci. --Cinik 15:08, 9. 5. 2007 (UTC)

V tomto případě jsem nalezl tři odstavce o chovu lišek a nahrávku liščího štěkotu, doplnil jsem to do popisku odkazu, který do článku přidal Cevokreb. Obecně mám ale za to, že protože externí odkazy vedou na okamžitou verzi stránky, a nikoli na její hypotetickou, potenciálně užitečnou verzi, měly by být do stránek přidávány jen v případě, že na stránce je už teď něco navíc. --che 15:36, 9. 5. 2007 (UTC)

Škodná?[editovat zdroj]

Pojem "škodná" zákon nezná někdy od devadesátých let a prakticky se nepoužívá už ani mezi myslivci. Za to je ale silně přemnožená, což také v článku opravuji.-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Clandestino (diskuse)

Tak především ten únosný počet by chtěl nějak ozdrojovat a ten pojem se sice zakamufloval ale účel stále zůstává. --Pepa01 16. 10. 2011, 20:29 (UTC)