Diskuse:Ledovec
Přidat témaOznačení "ledovec" se v češtině nadužívá. Správně by mělo označovat totéž, co anglické glacier či německé Gletscher. Rozhodně se nehodí pro řádově větší útvar, z něhož vytéká do různých stran mnoho ledovců, totiž ledový příkrov. Nehodí se ani pro na moři plovoucí ledové hmoty vzniklé telením, čili eisbergy - pro ty se nehodí ani označení kra (to přísluší jen kusům původně plochého ledu vzniklého mrznutím na vodní hladině). Nerozumnost sousloví "kontinentální ledovec" či "pevninský ledovec" vynikne při uvážení, že existují též ledové čepice, čili útvary obdobné ledovým příkrovům, jen plošně menší - opět jde o zdroje přinejmenším několika ledovců, jak se ledová masa roztéká do různých stran. Další nešvar je označení "horský ledovec" pro glacier obecně. Mnohé ledovce nejsou v horách, jen vytékají z ledových polí (ice fields) např. Patagonie. Českou terminologii je potřeba kopírovat z terminologie národů, jež mají již dávnou znalost všech mohutných ledových forem - jinak český čtenář nemůže fenoménům kryosféry doopravdy porozumět. Jenikhollan (diskuse) 13. 2. 2016, 20:47 (CET)
- Wikipedie:Editujte s odvahou. Jinak slovní spojení ledovec kontinentální nebo pevninský používal třeba Radim Kettner ve Všeobecné geologii III z roku 1954. Určitě se nebojte napsat o vývoji v názvosloví, pokud jste do problematiky zasvěcen. ---xfi- ☤ 13. 2. 2016, 22:22 (CET)
Tak jsem poeditoval, aby studentky a studenti mohli po dvou letech dále pokračovat v tvorbě kryosférických hesel bez tohoto "balvanu". Zbývá založit aspoň Ice shelf, Ice fields (ajsbergy i kry už jsou na cestě). Hodily by se i moderní glaciologické odkazy a obrázky. A zmínky o ubývání ledovců a jejich významu pro zásobování vodou. Jenikhollan (diskuse) 3. 1. 2018, 22:47 (CET)