Diskuse:Křesťanství u Romů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Podměty vyučujícího již byly zpracovány a text byl podle nich upraven.

Poznámky vyučujícího ke zpracování v kurzu Křesťanství na Wikipedii (Masarykova univerzita, 2018)[editovat zdroj]

Označit indické náboženství v (nespecifikované...?) době etnogeneze Romů za hinduismus může být problematické. Tvrzení o jejich nezainteresovanosti na hinduistickém rituálním životě je zcela spekulativní - tvrdit, že znevýhodněné skupiny v Indii neměly/nemají žádné rituály, mi přijde jako tvrzení možná převzaté z literatury, ale krajně nepravděpodobné. --David.Zbiral (diskuse) 16. 5. 2018, 18:19 (CEST)

Některé termíny a s nimi spojené koncepce považuji za odborně neaktuální nebo silně problematické. Článek nadužívá odkazů na "lidové", "pověrečné"; toto paradigma už od Lévi-Strausse není moc nosné. Podobně odkaz na animismus, tedy v dané podobě zcela neaktuální antropologickou teorii hlubokého 19. století, toho podle mě moc nevysvětluje (nehledě na tvrzení dr. Vávrové Maškové). --David.Zbiral (diskuse) 16. 5. 2018, 16:49 (CEST)

Pokud se týká Athinganoi, použil bych ještě minimálně jeden nebo dva zdroje a poznatky střízlivě syntetizoval. Z manicheismu byl v Byzanci obviňován kdekdo, může jít o fiktivní hereziologickou konstrukci. Pokud tu je "velký vliv" dualismu, je třeba ho demonstrovat konkrétními doklady. Stejně tak vztah Athinganoi k dnešním Romům nevím, jak moc je přímý. --David.Zbiral (diskuse) 16. 5. 2018, 16:49 (CEST)

Víra v revenanty je uvedena jako příklad vlastních tradic, které v tradicích evropské majoritní společnosti nejsou, viz ale např. Schmitt, Jean-Claude, Revenanti: Živí a mrtví ve středověké společnosti, přel. Kateřina Bavorová, Praha: Argo 2002. --David.Zbiral (diskuse) 16. 5. 2018, 16:49 (CEST)

Neozdrojovaná nebo nedostatečně ozdrojovaná tvrzení: "Podle některých badatelů Romové přistupují ke křesťanství pragmaticky"; "Ačkoliv v literatuře se často uvádí, že Romové jsou katolického vyznání"; "Případné revenanci se má předejít tím, že se mrtvému nedají do rakve boty": zde měla být poznámka, omylem tu je jen číslo poznámky. --David.Zbiral (diskuse) 16. 5. 2018, 16:55 (CEST)

Bibliografické reference: úvodní stať knihy Bôh všetko vidí... citována jako celá kniha, je třeba citovat úvodní stať coby kapitolu v knize. --David.Zbiral (diskuse) 16. 5. 2018, 16:55 (CEST)

Informace, že "Těhotné ženy ... je těžké ... proklít" je poněkud osamocená, doporučuji ji buď vysvětlit, nebo odstranit (není spojena s okolním textem). --David.Zbiral (diskuse) 16. 5. 2018, 18:19 (CEST)

"mají problém přijmout některá křesťanská dogmata" je hovorové. --David.Zbiral (diskuse) 16. 5. 2018, 18:19 (CEST)

Doporučuji prolinkování s některými hesly: jednotlivé církve (Bratrská jednota baptistů apod.). --David.Zbiral (diskuse) 16. 5. 2018, 18:19 (CEST)