Diskuse:GRU

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

--Pegeucko 4. 4. 2009, 19:33 (UTC)V tomto článku je mnoho polopravd a spekulativních tvrzení, u kterých je evidentní, že JEDINÝM zdrojem informací jsou právě knihy Viktora Suvorova, který je nechvalně známý bujnou fantazií a senzace-vyvolávajícími NEPODLOŽENÝMI SPEKULACEMI a FÁMAMI. Pokusím se postupně článek doplnit, ale na některé "senzační nesmyly" jako jsou ty tzv. kufříkové bomby nemám sílu.

Stačí si ale zjistit, co "tzv. kufříkové bomby" obnáší, aby bylo zřejmé, že jejich dlouhodobější umístění KDEKOLIV mimo domovské území SSSR/Ruska je nereálné. Problémém je sama konstrukce. Aby bylo možné něco podobného(malého) zkonstruovat, je nutné použít speciální izotop Plutonia, který má mnohem nižší kritické množství potřebné k zahájení řetězové reakce.Tím je dosaženo oné "kufříkové velikosti" (nejde jen o štěpný materiál,ale i antiradiační ochranu, aby ho nezachytily scanovací dozimery). Tento izotop má ale oproti "standartnímu" zbraňovému Plutoniu velmi krátký poločas rozpadu.Neoficiální údaje mluví o poločasu v rozmezí 1-3roky. Proto je dlouhodobější umístění mimo domovské území prakticky vyloučeno. Nutností by bylo prakticky každoročně "kufřík" měnit. Tato fáma o kufřících je tak ještě "pohádkovatelná" pro 60.léta(kdy podobný PLÁN skutečně existoval) ale je rozhodně "mimo mísu" pro 90.léta(kdy měli rusové jiné starosti) i současnost(kdy by si podělali vše čeho po tvrdých jednáních dosáhly).

Tak ty bomby smažte. Ono hloupá jsou už první dvě faktická tvrzení („řízení všech vojenských výzvědných služeb“ GRU žádné jiné služby neřídila, miliónová KSSS jako „mocenské centrum“). --Jann 4. 4. 2009, 20:41 (UTC)

to Jann: To první jsem již opravil. To druhé by mělo znít UV KSSS(ústřední výbor), který měl skutečně řízení GRU a KGB na starosti. Je to ale zodkazované a nerad bych ten odkaz vyrušil(nevím jak)--Pegeucko 4. 4. 2009, 20:50 (UTC)

He, kde je ten odkaz? Jediné refy jsou k Basajevovi.
Navíc GRU byla jedna ze správ genštábu (kromě let 34-40 kdy spadala pod lid.komisaře obrany), jako všechny jeho správy a oddělení byla řízena náčelníkem genštábu a ne nějakým ÚV nebo dokonce KGB. (To že KGB honil zahr. špiony všude nevyjímaje armádu přece neznamená, že jemu byla armáda podřízena).--Jann 4. 4. 2009, 21:09 (UTC)

Já to špatně formuloval. KSSS je wikifikováno. To jsem nechtěl rušit. A to UV KSSS obnáší formální nadřízený orgán. Lidový komisař obrany byl členem UV KSSS a tím byl vlastně formálně vykonáván "dozor UV KSSS" . Tento dozor jsem měl na mysli.Jinak je to jak píšeš - GRU byla jedna ze složek GŠ RA/SA.
A s tím Basajevem je to taky "na houby" formulované. Basajev stejně jako mnoho dalších čečenských "polních velitelů" byl v éře SSSR dústojník SA(a on i GRU). Po rozpadu SSSR pak přešel na stranu čečenských separatistů a nyní již Ruská GRU byla osnovovatelkou jeho zkázy.--Pegeucko 4. 4. 2009, 21:24 (UTC)

Externí odkazy či reference byly změněny (srpen 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 2 externí odkazy či reference na stránce GRU. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 21. 8. 2018, 19:14 (CEST)