Diskuse:Faktorie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Článek by to chtělo upravit - doplnit, že ještě dříve vznikaly faktorie hansovních měst v celé Evropě (Londýn, Novgorod atd.). Také tvrzení, že z faktorií vznikaly kolonie, je dost nepřesné. Faktorie bylo obchodní zastoupení. Obchodní společnosti, které je vlastnily, často prosazovaly zájmy své vlády, měly vlastní vojska či mohly vést vlastní války, a tak kolonie často vznikaly někde, kde již dříve byly faktorie. Ze své podstaty je ale faktorie obchodní zastoupení v jiném suverénním státě a třeba japonská dedžima jím zůstala.

Spíš než s koloniemi by šlo dávat faktorii do souvislosti s koncesemi, které je nahradily. Ale to už nebyly obchodní stanice jedné firmy, ale území a práva pro obchod neomezeného počtu firem z nějakého státu. I koncesí mohlo být třeba deset různých v jednom městě. Existovaly i "mezinárodní koncese".

Oproti tomu kolonie popírá suverenitu celého státu a může mít jen jednoho zahraničního vládce. Vidím tam velký rozdíl, jak v účelu, tak suverenitě atd. Vývoj šel od faktorií ke koncesím, ale kolonie jsou něco dost jiného. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 147.251.220.193 (diskusebloky) 18. 5. 2015, 09:49‎ (CEST)