Diskuse:Disketová mechanika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vstupní a výstupní zařízení[editovat zdroj]

Disketová mechanika není vstupní ani výstupní zařízení. Vstupní zařízení jsou zjednodušeně taková, přes která se komunikuje s počítačem, výstupní, taková, přes která komunikuje on s námi. Nejde tedy o úložiště dat, jako jsou mechaniky, vypalovačky, disky... Typicky jde o myš, klávesnici, mikrofon,... monitor, tiskárnu,... Viz například [1] vs [2]. --Tlusťa 6. 3. 2009, 09:11 (UTC)

Co to má být? Nejdřív argumentuješ ve shrnutí uvedením odkazu na článek ve wiki, který o tom nic neříká /nehledě na to, že to je selfreference, takže jako zdroj bezcenné/, a když já uvedu zdroj, reaguješ odkazem na stránky, které o tom taky vůbec nic neříkají /nemyslíš si snad, že ten obrázek obsahuje všechny vstupní zařízení?/. A jinak viz [3], [4], [5], [6], [7] [8]. --Nolanus C E 6. 3. 2009, 10:21 (UTC)

Taky by mě zajímalo, proč si myslíš, že se na disketu nedá ukládat, na základě čeho jde o pahýl etc. --Nolanus C E 6. 3. 2009, 10:26 (UTC)

Ať už je definice vstupních/výstupních zařízení taková, že mezi ně patří nepatří diskety, cédéčka, externí harddisky, magnetofonové pásky atp., měla by se každopádně debata, zda tam patří, týkat celé kategorie Kategorie:Ukládání dat a sem pak už patří jen tato kategorie (patřičně článek upravím). --Tchoř 6. 3. 2009, 10:45 (UTC)

Tak to ne, o cédéčkách, kazetách, páskách etc. tady řeč nebyla, tady šlo o disketovou mechaniku, což je něco dost jiného; jestli tam chceš dát celou tu kat. tak si ji tam dej, já ji tam dávat nebudu, protože tímto článkem a kat. sem ztratil času dost; do vyjasnění by tam měla zůstat doložena kategorie.
Z hlediska použití i z hlediska zda je kvalifikovat jako vstupně výstupní zařízení jsou CD mechaniky, páskové mechaniky i kazetové mechaniky totéž.
Přidaná kategorie se mi zdá pochybná na pohled tam vidím věci jiného druhu, ale kategorie žel není nijak definovaná. Když už, opatřilo by to ale podle mého spíš do Kategorie:Záznamová zařízení. --Nolanus C E 6. 3. 2009, 11:53 (UTC)
Na první pohled je v té kategorii například pásková mechanika, což je zařízení disketové mechanice vůbec nejbližší. Uznávám, že by to šlo kategorizovat lépe, a jistě to někdo lépe časem kategorizuje. Podstatné je, že zařazení disketovky mezi vstupní a výstupní zařízení je neustálené a totéž bude platit i pro ostatní média, nechť se to tedy řeší najednou.
To mi přijde, že je ¨jediné, co by tam mohlo patřit; přesunul sem oboje do záznamových zařízení, ovšem tam nejde dát kat. vstup výstup, protože tam sou i věci mimo počítače. --Nolanus C E 6. 3. 2009, 17:22 (UTC)
Mimochodem díval ses na tu kategorii vůbec? Proč by mělo patřit mezi výstupní zařízení formátování dat nebo komprese? Dobrá půlka kategorie je z tohoto hlediska úplně nesmyslná. --Nolanus C E 6. 3. 2009, 12:01 (UTC)
Jistě jsem se na ni díval. Pokud mezi V/V zařízení patří i věci typu disketovek, páskových mechanik atp., tak do této kategorie spadá i otázka, jakým způsobem mechaniky s těmi médii pracují, tedy formátování dat či komprese, asi by se tam vešly i samoopravné kódy. Jistě by ten strom kategorií šel překopat, aby byl lepší, ale v současné situaci to smysl dává. Ale já tam V/V dávat nebudu, protože disketovky, externí harddisky atp. za V/V zařízení považuji jen ve specifických kontextech. --Tchoř 6. 3. 2009, 13:12 (UTC)
Tak tys původně nemluvil o mechanikách, ale disketách CDéčkách, ext. harddiscích etc. /což už bych já už mezi vstupní zařízení neřadil čistě intuitivně.
V kategoriích se můžou vyskytnout určité nepřesnosti, ale neměli by být příliš velké, proto sem přeřadil, viz výš.
A BTW: ten odkaz na en.wiki sem tam dal proto, že v podstatě neexistuje interwiki, jestli sem to dobře pochopil, angl. floppy disk pojednává o disketách a mechanikách současně a mě se zdá nesystémové proto na to to interwiki dávat, vyřešil sem to teda takto, protože myslím, že čtenář by se na jiné důležité jazykové verze dostat měl. Jestli se to někomu nelíbí, ať vyřeší to interwiki, resp. dá tam to interwiki tak, aby navzájem odpovídalo tématům hesel. --Nolanus C E 6. 3. 2009, 17:22 (UTC)