Diskuse:Balfourova deklarace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nesmyslnost tvrzení[editovat zdroj]

"Důvody pro vytvoření této deklarace je možno spatřovat, podle historika specializujícího se na blízký východ Jamese Gelvina (University of California, Los Angeles), jednak v přesvědčení prezidenta USA Woodrowa Wilsona (před vstupem USA do první světové války), že konce válčení je možno dosáhnout přijmutím "míru bez vítězství" oběma válčícími stranami. Dva blízcí Wilsonovi poradci, Louis Brandeis a Felix Frankfurter, byli zapálení sionisté. Jak lépe přesvědčit nerozhodného spojence, než podporou sionistické snahy? Stejně tak se Britové snažili udržet ve válce svého spojence Rusko, které bylo v té době zmítané revolucí. Mnoho ruských revolucionářů totiž buď židy přímo bylo nebo mělo židovské kořeny v rodině, včetně Vladimira Iljiče Lenina a Lva Davidoviče Trockého. Proč nezkusit, zda by se Rusko dalo přesvědčit k pokračování ve válce, a tím vázání části ozbrojených sil Centrálních mocností, apelem na vnitřní židovství rozhodujících ruských revolucionářů? Mimoto Britové toužili přilákat židovské finanční zdroje."

1) Velká Británie neměla zájem válku ukončit. V opačném případě by jen o několik dnů později mohla pozitivně odpovědět na návrh Leninovy vlády zahájit jednání o ukončení války.

2) Snaha udržet Rusko ve válce je jasná - šlo o to ho vysílit a zmocnit se Střední Asie - proto neměli zájem válku ukončit, viz ad 1).

3) Tato deklarace předcházela bolševickou vládu o 5 dní a v tuto chvíli nikdo nemohl předpokládat, že se bolševici vlády zmocní. Britský postoj vůči Rusku byl pouze v těchto mezích (ani neuvažovali o tom, že by se bolševici zmocnili vlády):

- Zrušení impéria a zavraždění carské rodiny (viz paměti vyslance Buchanana)

- Podpora revolučního chaosu (Savinkov, Kornilov). Lenin byl okrajovou figurkou.

4) Trockij nebyl bolševik (přidal se, když viděl, že by bolševici mohli být úspěšní)

5) Lenin byl velmi striktně bolševik a ruský vlastenec - tedy ani náhodou žid. To muselo být Britům jasné, když odmítl japonské, rakouské i německé peníze. Kromě toho 2.11. nic neznamenal.

6) Mezi bolševiky té doby moc židů nebylo. Ti byli soustředěni v Poale Sion a Bundu. Teprve v průběhu dalších let nastal útěk mezi bolševiky.

7) Dalo by se říci, že jedině poslední věta je pravdivá. Jenomže v tomto případě ministr zahraničí si dopisuje s občanem vlastní země - a to je nesmysl. Přesnější tedy je znění: "Britové touto deklarací vyjádřili podřízenost Rothschildům."

Jik (diskuse) 14. 2. 2017, 23:27 (CET)